Ünnepi rendezvénnyel és Szabó Magda Für Elise című műve színpadi adaptációjának díszelőadásával, Novák Katalin köztársasági elnök, Papp László Debrecen polgármestere, helyi és határon túli meghívottak jelenlétében nyílt meg augusztus 23-án este Debrecen új színháza, a Csokonai Fórum. Az 5,9 milliárd forint értékű fejlesztés forrását, magyar-román határon átívelő európai támogatás és magyar állami finanszírozás biztosította. A színház kilencezer négyzetméteres terében három multifunkcionális, akadálymentesített színházi tér található: a 350 fős Latinovits Zoltán terem, a 150 fős Kóti Árpád terem, valamint egy, a színházi produkciók befogadására is alkalmas étterem.
Debrecen polgármestere megnyitó beszédében úgy fogalmazott, az új színház felavatásával az értékteremtés és értékőrzés mellett a jövőbe vetett hitet is kifejezik, azt, hogy hisznek a kultúra, a művészet megtartó és nemzetet összetartó erejében. Hisznek abban, hogy a színjátszás, az irodalom, a zene és a tánc olyan nemzeti és egyetemes értékeket képesek teremteni, megőrizni és közvetíteni, amelyek nélkül nem lehet minőségi életet élni, sőt egyáltalán létezni – mondta a polgármester.
A Csokonai Fórum regionális színházzá válik
Papp László felidézte, hogy a Csokonai Fórum ugyan fiatal, de hosszú története van, hiszen az épület megvásárlásáról Kósa Lajos akkori polgármester javaslatára döntött az általa vezetett közgyűlés, a befejezésről pedig már a jelenlegi városvezetés gondoskodott. A megvalósuláshoz széleskörű összefogásra volt szükség, a városi szándék mellett elengedhetetlen volt a megyei közgyűlés, az országgyűlési képviselők és a kormány, valamint a Bihar Megyei Tanács támogatása – tette hozzá. Mindennek köszönhetően az ország megmodernebb teátrumával gazdagodott a régió, amely a tervek szerint valódi regionális színházzá válik. Olyan szellemi műhellyé, amely tovább gazdagítja a határon átnyúló már eddig is erős kulturális kapcsolatokat, lehetőséget biztosít az anyaországi mellett a határon túli magyar és más nemzetiségű társulatok bemutatkozására, valamint a modern, kortárs színjátszás értékeinek felvonultatására.
Technikai információk a Csokonai Fórumról:
A korábban Latinovits Színházként emlegetett Csokonai Fórum több mint 5000 négyzetméternyi területen szolgálja ki a színházi igényeket, s a képzőhellyel együtt összesen több mint 9000 négyzetméternyi új kulturális terület jött létre. Az épület legnagyobb egysége a kamaraszínház, amely 350 néző befogadására alkalmas modern játszóhely. A színpadtérbe 10 méter átmérőjű forgószínpadot építettek be, süllyedővel ellátott zenekari árokkal. A stúdiószínház 150 nézőt tud fogadni. Mobil színpadi pódiuma és mobil nézőterének kialakítása lehetővé teszi, hogy a nézőtér és a színpad elrendezése bármilyen irányban lehetséges legyen. A 100 nézőt befogadó Orfeum előadótérként is funkcionálhat. A létesítmény legfelső szintjén kialakítottak egy színiakadémiát is tágas próbatermekkel és egy 225 négyzetméteres balett-teremmel.
“Nem mindennap adatik meg, hogy egy új színház átadásán vehetünk részt, ezért túlzás nélkül állíthatom, hogy történelmi pillanat ez a mostani. A legutóbbi színházátadás Debrecenben 157 éve volt, ennek átfogó felújítása folyamatban van, s 2023-ban ezt is átadhatjuk majd a színházszerető közönségnek ? mondta. Azzal, hogy Debrecenben új színházat avatunk, a jövőbe vetett hitünket is kifejezzük. A kultúrának, a művészetnek nemzeti összetartó ereje van. Hiszünk benne, hogy a színjátszás, az irodalom, a zene, a tánc olyan nemzeti és egyetemes értékeket képes teremteni, megőrizni és közvetíteni, amelyek a minőségi élet zálogai” ? hangsúlyozta a polgármester.
Ha valami szól, akkor nagyot szóljon
Novák Katalin, köztársasági elnök megnyitó beszédében Cicerót idézve azt mondta: fegyverek közt hallgatnak a múzsák és ez a mondat leginkább figyelmeztetés, intés, hogy ha hagyjuk, ha nem figyelünk, akkor elhallgatnak a múzsák. Pedig a nehezebb időkben még inkább szükség van rájuk, hiszen a kultúra képes enyhíteni a fájdalmat, oldani a félelmet, segíteni a megbékélést. Megérteti, hogy mit kell, mit érdemes tanulnunk, tovább vinnünk a nehéz pillanatokból, emlékeztet arra, hogy nem pusztán túlélni, élni kell. Emlékeztetett arra, ha Cicero mondását tényként kezelnénk, akkor a magyaroknak a 20. században alig vagy talán egyáltalán nem szóltak volna a múzsák, de a múlt századi sorsunkkal szembenézve is mindig volt erőnk és szívünk helyet adni a kultúrának. “Tragikus háborús veszteségek között, ideológiák cenzúrája mellett is belekapaszkodhattunk a múzsákba, akik nem hallgattak el” – hangsúlyozta, hozzáfűzve: még az is előfordult, hogy épp a tiltások, a tűrések és a támogatások nyomasztó útvesztőjében találták meg a művészeink a jó megoldást a tapasztalatszerzésre.
Felidézte a korábbi gyakorlatot, amikor a frissen végzett színművészeknek kötelező volt vidéki színházhoz szerződniük egy időre. Mint mondta, Szeged is annak köszönheti Király Levente Kossuth-díjas színművészt, aki a nagybátyja, hogy kötelező volt Budapestről vidékre mennie játszani. “A vidéki színjátszásra a kelleténél kevesebb figyelem irányul” – fogalmazott, kiemelve: ezért is örül annak, hogy 44 év elteltével egy új vidéki színházat avathatnak.
Novák Katalin szerint a magyarok azt szeretik, hogy ha valami szól, akkor nagyot szóljon, ezért is adtak át Debrecenben egy teljesen új színházat, miközben a másik is megújul.
A köztársasági elnök kiemelte: szerencsések vagyunk, hiszen egy olyan országban élhetünk, ahol van, ahol jut figyelem, erőforrás a kultúrára és megvan a szándék, hogy ne csak fenntartsuk, de gyarapítsuk is azt, ami a miénk.
Premier az új színházban
Az ünnepi megnyitót követően a Csokonai Színház társulata Szabó Magda Für Elise című regényének Adorján Beáta dramaturg munkája nyomán létrejött színpadi változatát mutatta be. Ráckevei Anna, az előadás rendezője szerint a Für Elise a legkreatívabb Trianon-regény a gyerekkor észvesztő traumáival, ugyanakkor a drámai fordulatok mellett a gyerekkor csodavilágával, gazdag színeivel, amelyet a darab díszletvilágában is igyekeznek majd megmutatni. A fiatal Szabó Magdát Hajdu Imelda, az idősebbet Varga Klári kelti életre. Cili szerepében Mészáros Ibolyát, Magda édesanyjáéban Majzik Editet, édesapjáéban Bakota Árpádot láthatja a közönség.
Színészek tartanak épületbejárást Debrecen új színházában
Az ingyenes épületbejárásokat augusztus 24-e és 27-e között tartják ,naponta több turnusban. Augusztus 24-én 16 órától Ráckevei Anna, 17 órától Papp István, 18 órától Vékony Anna, 19 órától pedig Újhelyi Kinga kalauzolja a jelentkezőket úgy, hogy évadbeli szerepeikről, az épp zajló próbafolyamatokról is beszélnek majd.
A további bejárások időpontjai:
Augusztus 25-én (csütörtökön) 16 órától Mészáros Ibolya, 17 órától Bakota Árpád, 18 és 19 órától Pálóczi Bence, 26-án (pénteken) 18 órától Mészáros Ibolya, 19 órától Vékony Anna, míg augusztus 27-én 18 órától Lehőcz Zsuzsa, 19 órától pedig a programsorozat zárásaként Mészáros Ibolya vezeti végig az érdeklődőket az új színházépület terein.
A csoportok maximum 20 fős létszámmal indulnak, jelentkezni a szervezes@csokonaiszinhaz.hu e-mail címen lehet. A program ingyenes. A színházbejárások a Csokonai Fórum (4024 Debrecen, Csapó u. 30.) főbejáratától indulnak.

Debrecen legújabb színházi komplexuma, a Csokonai Fórum a megnyitó ünnepség napján, 2022. augusztus 23-án.
MTI/Czeglédi Zsolt