Megnyílt Debrecen új színháza, amely a határon átnyúló együttműködések helyszíneként is szolgál a jövőben

Ünnepi rendezvénnyel és Szabó Magda Für Elise című műve színpadi adaptációjának díszelőadásával, Novák Katalin köztársasági elnök, Papp László Debrecen polgármestere, helyi és határon túli meghívottak jelenlétében nyílt meg augusztus 23-án este Debrecen új színháza, a Csokonai Fórum. Az 5,9 milliárd forint értékű fejlesztés forrását, magyar-román határon átívelő európai támogatás és magyar állami finanszírozás biztosította. A színház kilencezer négyzetméteres terében három multifunkcionális, akadálymentesített színházi tér található: a 350 fős Latinovits Zoltán terem, a 150 fős Kóti Árpád terem, valamint egy, a színházi produkciók befogadására is alkalmas étterem.

Debrecen polgármestere megnyitó beszédében úgy fogalmazott, az új színház felavatásával az értékteremtés és értékőrzés mellett a jövőbe vetett hitet is kifejezik, azt, hogy hisznek a kultúra, a művészet megtartó és nemzetet összetartó erejében.  Hisznek abban, hogy a színjátszás, az irodalom, a zene és a tánc olyan nemzeti és egyetemes értékeket képesek teremteni, megőrizni és közvetíteni, amelyek nélkül nem lehet minőségi életet élni, sőt egyáltalán létezni – mondta a polgármester.

A Csokonai Fórum regionális színházzá válik

Papp László felidézte, hogy a Csokonai Fórum ugyan fiatal, de hosszú története van, hiszen az épület megvásárlásáról Kósa Lajos akkori polgármester javaslatára döntött az általa vezetett közgyűlés, a befejezésről pedig már a jelenlegi városvezetés gondoskodott. A megvalósuláshoz széleskörű összefogásra volt szükség, a városi szándék mellett elengedhetetlen volt a megyei közgyűlés, az országgyűlési képviselők és a kormány, valamint a Bihar Megyei Tanács támogatása – tette hozzá. Mindennek köszönhetően az ország megmodernebb teátrumával gazdagodott a régió, amely a tervek szerint valódi regionális színházzá válik. Olyan szellemi műhellyé, amely tovább gazdagítja a határon átnyúló már eddig is erős kulturális kapcsolatokat, lehetőséget biztosít az anyaországi mellett a határon túli magyar és más nemzetiségű társulatok bemutatkozására, valamint a modern, kortárs színjátszás értékeinek felvonultatására.

Technikai információk a Csokonai Fórumról:

A korábban Latinovits Színházként emlegetett Csokonai Fórum több mint 5000 négyzetméternyi területen szolgálja ki a színházi igényeket, s a képzőhellyel együtt összesen több mint 9000 négyzetméternyi új kulturális terület jött létre. Az épület legnagyobb egysége a kamaraszínház, amely 350 néző befogadására alkalmas modern játszóhely. A színpadtérbe 10 méter átmérőjű forgószínpadot építettek be, süllyedővel ellátott zenekari árokkal. A stúdiószínház 150 nézőt tud fogadni. Mobil színpadi pódiuma és mobil nézőterének kialakítása lehetővé teszi, hogy a nézőtér és a színpad elrendezése bármilyen irányban lehetséges legyen. A 100 nézőt befogadó Orfeum előadótérként is funkcionálhat. A létesítmény legfelső szintjén kialakítottak egy színiakadémiát is tágas próbatermekkel és egy 225 négyzetméteres balett-teremmel.

“Nem mindennap adatik meg, hogy egy új színház átadásán vehetünk részt, ezért túlzás nélkül állíthatom, hogy történelmi pillanat ez a mostani. A legutóbbi színházátadás Debrecenben 157 éve volt, ennek átfogó felújítása folyamatban van, s 2023-ban ezt is átadhatjuk majd a színházszerető közönségnek ? mondta. Azzal, hogy Debrecenben új színházat avatunk, a jövőbe vetett hitünket is kifejezzük. A kultúrának, a művészetnek nemzeti összetartó ereje van. Hiszünk benne, hogy a színjátszás, az irodalom, a zene, a tánc olyan nemzeti és egyetemes értékeket képes teremteni, megőrizni és közvetíteni, amelyek a minőségi élet zálogai” ? hangsúlyozta a polgármester. 

Ha valami szól, akkor nagyot szóljon

Novák Katalin, köztársasági elnök megnyitó beszédében Cicerót idézve azt mondta: fegyverek közt hallgatnak a múzsák és ez a mondat leginkább figyelmeztetés, intés, hogy ha hagyjuk, ha nem figyelünk, akkor elhallgatnak a múzsák. Pedig a nehezebb időkben még inkább szükség van rájuk, hiszen a kultúra képes enyhíteni a fájdalmat, oldani a félelmet, segíteni a megbékélést. Megérteti, hogy mit kell, mit érdemes tanulnunk, tovább vinnünk a nehéz pillanatokból, emlékeztet arra, hogy nem pusztán túlélni, élni kell. Emlékeztetett arra, ha Cicero mondását tényként kezelnénk, akkor a magyaroknak a 20. században alig vagy talán egyáltalán nem szóltak volna a múzsák, de a múlt századi sorsunkkal szembenézve is mindig volt erőnk és szívünk helyet adni a kultúrának. “Tragikus háborús veszteségek között, ideológiák cenzúrája mellett is belekapaszkodhattunk a múzsákba, akik nem hallgattak el” – hangsúlyozta, hozzáfűzve: még az is előfordult, hogy épp a tiltások, a tűrések és a támogatások nyomasztó útvesztőjében találták meg a művészeink a jó megoldást a tapasztalatszerzésre.

Felidézte a korábbi gyakorlatot, amikor a frissen végzett színművészeknek kötelező volt vidéki színházhoz szerződniük egy időre. Mint mondta, Szeged is annak köszönheti Király Levente Kossuth-díjas színművészt, aki a nagybátyja, hogy kötelező volt Budapestről vidékre mennie játszani. “A vidéki színjátszásra a kelleténél kevesebb figyelem irányul” – fogalmazott, kiemelve: ezért is örül annak, hogy 44 év elteltével egy új vidéki színházat avathatnak.

Novák Katalin szerint a magyarok azt szeretik, hogy ha valami szól, akkor nagyot szóljon, ezért is adtak át Debrecenben egy teljesen új színházat, miközben a másik is megújul.

A köztársasági elnök kiemelte: szerencsések vagyunk, hiszen egy olyan országban élhetünk, ahol van, ahol jut figyelem, erőforrás a kultúrára és megvan a szándék, hogy ne csak fenntartsuk, de gyarapítsuk is azt, ami a miénk.

Premier az új színházban

Az ünnepi megnyitót követően a Csokonai Színház társulata Szabó Magda Für Elise című regényének Adorján Beáta dramaturg munkája nyomán létrejött színpadi változatát mutatta be. Ráckevei Anna, az előadás rendezője szerint a Für Elise a legkreatívabb Trianon-regény a gyerekkor észvesztő traumáival, ugyanakkor a drámai fordulatok mellett a gyerekkor csodavilágával, gazdag színeivel, amelyet a darab díszletvilágában is igyekeznek majd megmutatni. A fiatal Szabó Magdát Hajdu Imelda, az idősebbet Varga Klári kelti életre. Cili szerepében Mészáros Ibolyát, Magda édesanyjáéban Majzik Editet, édesapjáéban Bakota Árpádot láthatja a közönség.

Színészek tartanak épületbejárást Debrecen új színházában

Az ingyenes épületbejárásokat augusztus 24-e és 27-e között tartják ,naponta több turnusban. Augusztus 24-én 16 órától Ráckevei Anna, 17 órától Papp István, 18 órától Vékony Anna, 19 órától pedig Újhelyi Kinga kalauzolja a jelentkezőket úgy, hogy évadbeli szerepeikről, az épp zajló próbafolyamatokról is beszélnek majd.

A további bejárások időpontjai:

Augusztus 25-én (csütörtökön) 16 órától Mészáros Ibolya, 17 órától Bakota Árpád, 18 és 19 órától Pálóczi Bence, 26-án (pénteken) 18 órától Mészáros Ibolya, 19 órától Vékony Anna, míg augusztus 27-én 18 órától Lehőcz Zsuzsa, 19 órától pedig a programsorozat zárásaként Mészáros Ibolya vezeti végig az érdeklődőket az új színházépület terein.

A csoportok maximum 20 fős létszámmal indulnak, jelentkezni a szervezes@csokonaiszinhaz.hu e-mail címen lehet.  A program ingyenes. A színházbejárások a Csokonai Fórum (4024 Debrecen, Csapó u. 30.) főbejáratától indulnak.

Debrecen, 2022. augusztus 23.
Debrecen legújabb színházi komplexuma, a Csokonai Fórum a megnyitó ünnepség napján, 2022. augusztus 23-án.
MTI/Czeglédi Zsolt