Hivatalosan is megnyílt a nagyközönség előtt a nagyváradi Körösvidéki Múzeum modern és kortárs történeti, valamint szépművészeti részlege. A beruházás az EduCultCentre elnevezésű, RO-HU 446. számú projekt keretében valósul meg, román?magyar határon átnyúló együttműködésben, európai uniós finanszírozással. A vezető partner Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, a többi partnerintézmény a Csokonai Színház, a Körösvidéki Múzeum és a Gheorghe Şincai Bihar Megyei Könyvtár (ez utóbbi a Várad kulturális folyóirat helyébe lépett).
A projekt célkitűzése: közös terek kialakítása a kulturális interakció, a közös kulturális értékek fenntartható védelme és használata, valamint a turisztikai látványosságok bővítése érdekében a román-magyar határ térségében. A projekt két egymást kiegészítő pillérre épül: a meglévő kulturális értékek védelmére és az új közös kulturális értékek megvalósítására.
Az EduCultCentre elnevezésű projekt teljes költségvetése 10,2 millió euró, ebből a Körösvidéki Múzeumra eső rész 2.994.852,69 euró, ebből saját hozzájárulása, a Bihar Megyei Tanács Támogatásával 285.775,43 euró.
A múzeumi projekt céljai közé tartozik a modernkori történelem, művészet és néprajz (2. és 3. emelet) részlegek modern, interaktív kiállítási koncepcióval történő berendezése, valamint a múzeumi tevékenységre, az ingó kulturális javak és a történelmi emlékek megőrzésére és helyreállítására vonatkozó hatályos jogi követelményekhez való igazodás. A projekt magában foglalja az 1. emeleti 200 fő befogadására alkalmas konferenciateremnek a felújítását, a bútorok, berendezési tárgyak és a legmodernebb multimédiás technológia beszerzését is. A még építés alatt álló néprajzi részleg október végén nyílhat meg.
A modern enciklopédikus múzeum koncepciójának megfelelően kialakított új terek a régió modern és kortárs történeti korszakát mutatják be, a város legreprezentatívabb épületeinek grafikai ábrázolásait, kultikus tárgyakat, vallásos könyveket, pergameneket.
Egy-egy termet szenteltek a régi fényképek gyűjteményének és egy gyógyszertár történetének bemutatására, az időszakos tárlatoknak helyet adó terem jelenleg a kommunista időszakra összpontosít.
A művészeti részleg állandó kiállítása a modern és kortárs román művészet (festészet, szobrászat, díszítőművészet és egy, az Atelier 35-nek szentelt terem), a 15-20. századi európai művészet (festészet, szobrászat, díszítőművészet) és az 1900-as évekhez tartozó tárgyakat tartalmazó európai művészet gyűjteményeit, valamint egy időszaki kiállítótermet kínál a látogatóknak, utóbbiban jelenleg osztrák metszetek láthatók.
Az új részlgeken számos magyar vonatkozású tárgyat, dokumentumot láthatunk. A kiállított tárgyakat háromnyelvű – köztük magyar – információs táblákkal látták el. A megnyitó ünnepségen a denagy.hu-nak a múzeum munkatársa úgy nyilatkozott, hogy magyar nyelvű tárlatvezetés is igényelhető.
Fotók: Farkas László