Művészet a lövészárokból ? Gyilkos fegyverekből készült békés tárgyak kiállítása Nagyváradon

A ?lövészárok-művészet” kifejezés magában foglalja azt az igen sokrétű tárgyi kultúrát, amelyet katonák, hadifoglyok és civilek hoztak létre hadianyag és egyéb eszközök felhasználásával, fegyveres konfliktus idején, vagy annak következményeként. Az ilyen műalkotások készítése különféle gyakorlati célokat szolgált. Egy-egy darab lehetett áru, vagy cserealap és személyes használati tárgy is. Kifejezhetett mély érzelmeket, hittel, fájdalommal, gyásszal és örömmel kapcsolatban egyaránt. A jelenség már a XIX. század nagy katonai összecsapásai ? a napóleoni háborúk, az amerikai polgárháború, vagy a búr háborúk ? idején felbukkant, tömegessé és műfajteremtővé azonban az első világháború révén vált (neve is innen ered), majd végigkísérte a XX. század jelentős fegyveres összeütközéseit a második világháborútól Koreán át Vietnamig és Boszniáig.

A nagyváradi ERA Parkban február 25-től március 20-ig látogatható tárlat Cristian Dumitru mérnök magángyűjteményének darabjaiból nyújt válogatást.

« A 28 »

A Romániában összegyűjtött tárgyak területileg lefedik az európai frontokat ? beleértve Romániát is ? és többségük az első világháború idejéből származik, de kiterjed az azt követő időszakokra is. A gyűjtemény első darabját még 1990-ben szerezte meg, ami az első világháború alatt ágyúból készült hamutartó volt.

Napjainkban Cristian Dumitru gyűjteménye 500 darabot számlál, és folyamatosan gyarapszik. A mérnök gyűjteményének még része 200 darab tüzérségi lövedékből készült, az évek folyamán Franciaországból, Olaszországból, Belgiumból, Németországból és Romániából összegyűjtött daráló, hamuzó és egyéb tárgy.

A kiállítás részét képezik olyan tárgyak is, amelyeket a háború után a polgári életben is hasznosítottak, úgy mint távcsövek, lámpák, iránytűk, lőszerdobozok, térképek. 

Fotók: Farkas László