Papp László, Debrecen polgármestere volt a fővédnöke a nagyváradi Katolikus Jótékonysági Bálnak

Idén hetedik alkalommal rendezték meg Nagyváradon a Katolikus Jótékonysági Bált, melynek fővédnökségét Papp László, Debrecen polgármestere vállalta el, aki személyesen vett részt az eseményen. A rendezvényen felléptek a Nagyváradon is népszerű Debreceni Hajdú Táncegyüttes tagjai, és a bálozók közül is többen a testvérvárosból érkeztek.

Szombat este, az egykori Pannónia Szálló épületének földszintjén található bálteremben tartották meg Nagyváradon a hagyományos Katolikus Jótékonysági Bált. Az idei rendezvényen kétszázötven vendég vett részt, politikusok, üzletemberek, egyházi- és közéleti személyiségek, a jótékony célért tenni akaró polgárok.

Ha jó célt szolgál a gyűjtés, szívesen adnak az emberek

– Nagyvárad mindig is nagyon komoly kulturális életet élt, és a református egyház több hagyományos jótékonysági bált is szervezett az idők során. A katolikusoknak viszont nem volt ilyenfajta rendezvénye. Pedig mindenki szeret adakozni, csak tudnia kell, hogy mire. Egy jó cél érdekében nagyon szívesen adnak az emberek. Viszont az adakozásra is lehetőséget, és olyan színvonalas körülményeket kell teremteni, amiben az adakozók jól érzik magukat. Ezért találtuk ki ezt bált – mondta el hírportálunknak a Várad-Olaszi Plébánia Egyháztanácsa szervezésében létrejött esemény főszervezője, Kiss Lívia, aki férjével, az olaszi plébániatemplom kántorával együtt álmodta meg évekkel ezelőtt a bált.

– Amikor annak idején végiggondoltuk, mire is gyűjtenénk szívesen, elsőként a helyi gyermekotthon, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány nagyváradi Szent Angéla háza fogalmazódott meg bennünk célként. Majd következett a helyi Szent László Gimnázium, hiszen nekik is szükségük van támogatásra. Az évek során a támogatottak köréhez harmadikként csatlakozott a váradiak körében Barátok templomaként emlegetett Szentlélek kiáradása plébániatemplom is, melynek felújítására gyűjtünk. Már ezelőtt tíz évvel, az első bálunknak is nagy sikere volt, bár akkor még nem volt a rendezvény olyan színvonalas, mint ma. Az elmúlt években azonban egyre magasabbra állítottuk a mércét, a helyszín megválasztása, az aukciók szervezése, a tombolatárgyak értéke egyre színvonalasabbá, rangosabbá tette az eseményt. Az évek folyamán Böcskei László megyés püspököt is sikerült meggyőznünk erről, végül felvállalta a védnökséget, a harmadik bálon pedig már beszédet is mondott ? idézte fel Kiss Lívia a bál történetét.

Erőt meríteni a találkozásból

– Az elmúlt években fontosnak tartottuk, hogy kapcsolatot tartsunk olyan anyaországi intézményekkel, személyiségekkel, akik azonosulni tudnak a mi elképzelésünkkel. Ezelőtt két évvel például bátorkodtunk meghívni Orbán Viktor miniszterelnök urat, aki akkor nem tudott eljönni, mert a bál ideje alatt az Egyesült Államokban tartózkodott, de gyönyörű levelet küldött nekünk.

– Látván azt, hogy milyen sok pozitív dolog történik Debrecenben és vonzáskörzetében, tudva azt, hogy a város polgármestere, Papp László milyen sokat tesz a kulturális élet fejlődéséért, idén szerettük volna őt felkérni arra, hogy vállalja el a fővédnökséget. A két város mindig is nagyon jó kapcsolatokat ápolt egymással ? mondta Kiss Lívia arra a kérdésünkre válaszolva, miért Papp Lászlót, Debrecen polgármesterét kérték fel idén a fővédnökségre.

A politikusok bármikor találkozhatnak, az üzleti élet résztvevői is bizonyára felkereshetik őt, de mi úgy gondoltuk, azok a hétköznapi váradi és környékbeli emberek is szeretnének találkozni vele, akik felnéznek az ő munkájára. Szeretnének a vele való találkozásból erőt meríteni ahhoz,  hogy továbbvigyék a magyar kultúrát, a hitet, hogy érdemes bármilyen munkába bele fogni.

– A felkérésre – meglepetésünkre és örömünkre – nagy szeretettel válaszolt. Személyesen is találkozhattunk vele, és beszélhettünk neki a rendezvényről. Úgy éreztük, a magáénak érzi a mi bálunkat. Az ő személyes jelenlétének köszönhető, hogy az idei bálra többen jöttek el, több üzletember, politikus és egyházi személyiség is. Mert bár katolikus bál, rendezvényünkön felekezettől, vagy politikai hovatartozástól függetlenül mindenki együtt van – mondta a főszervező.

Fellépett a Debreceni Hajdú Táncegyüttes, a Nagyvárad Táncegyüttes, a Nagyváradi Művészeti Líceum diákjai, a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum tánccsoportja is. A muzsikát ezúttal is a Kiss Music Band szolgáltatta.