Rendhagyó ballagás a Partiumi Keresztény Egyetemen

Ebben az évben a kialakult helyzetre való tekintettel rendkívüli tanévzárót tartottak a Partiumi Keresztény Egyetemen. Az ünnepséget a nagyváradi székhelyű felsőoktatási intézmény facebook oldalán lehetett követni. Igét hirdetett Ft. Csűry István püspök, köszöntőt mondott Tolnay István, a Pro Universitate Partium Alapítvány alelnöke, és a hagyományokhoz híven tanévzáró beszédet tartott az egyetem rektora, dr. Pálfi József. 

“A 2019-2020-as egyetemi tanév, részben virtuális tanévzáró és ? istentisztelettel egybekötött ? ballagási ünnepén vagyunk most együtt, kissé különös, rendhagyó módon. Így köszöntöm most a szülőket, a családtagokat. Köszöntöm az oktatókat, a fenntartó, támogató intézményeket, testületeket, testvéregyházakat, a velünk együtt ünneplőket. Köszöntöm mindazokat, akik bíztak és bíznak bennünk, akik mellettünk álltak és állnak. Külön hangsúlyozom a médiát, akik csendes, de állandó támogatói egyetemünknek. Köszöntöm a végzős, de most virtuálisan ballagó hallgatókat és örülök, akik kitartottak és befejezték egyetemi tanulmányaikat és hiszem, hogy sikeres lesz az államvizsgájuk is. Mivel nincs más választásunk ezért a digitális világstruktúra foglyaiként (Békés Márton) a nagytestvér vigyázó szemei és fülei mellett vagyok kénytelen, egyetemünk egész közössége nevében hálát adni Istennek, és köszönetet mondani mindazoknak, akiket mindez valamely ok folytán megillet” – kezdte ünnepi tanévzáró beszédét Dr. Pálfi József rektor. 

Majd ünnepélyesen bejelentette: az Egyetem két (Bölcsészettudományi és Művészeti, Gazdaság és Társadalomtudományi) karán, 13 alapszakon és 6 mesterképzésben folyt az oktatás ebben a tanévben is. A végzősök létszáma alapszakon 154, mesteri képzésben 76. ez összesen 230 végzős hallgatót jelent.

A rektor beszédében a mostani különös tanévzáróval, a mindannyiunk életét megváltoztató elmúlt néhány hónappal párhuzamot vonva felidézte az egyetem harminc évvel ezelőtti megalakulásának történetét, és felidézte az egyetem életében mérföldkőnek számító eseményeket.

“Ki gondolta volna 1989 nyarán, hogy az esztendő végére egy újabb világrend kezdete következik el és az életünk egy teljesen új helyzetbe kerül? Ki gondolta volna 1990 májusában, hogy a KRE egyetemalapítási szándékkal Főiskolát alapít és indít el az útjára? Ki gondolta volna, hogy hosszú, következetes küzdelem és kitartó munka után létrejön a PKE? Ki gondolta volna, hogy harminc esztendő múltán, hogy a teljes egyetemi, intézményi akkreditáció mellett, az egyetem történetében először mondhatjuk el azt, hogy minden alap és mesterképzésünk akkreditált? Ki gondolta volna azt, hogy a gyermekbetegségeknek számító megpróbáltatások mellett és után Egyetemi Campus építéséhez foghattunk? Ki gondolta volna, hogy 2020 márciusában, korábban el sem képzelt új élethelyzettel kell megküzdenünk? Ma már azt látjuk, hogy ez a periódus egy rendkívüli tanulási folyamat része volt, amely ?megmérettetésben? egyetemünk, korábban megerősített alapjaira állva jól vizsgázott. Az egész egyetemi közösség ? a tanárok, a diákok, az adminisztratív munkatársak ? a rendkívüli időszakban is a helyzet magaslatán álltak, valódi szolidaritással összetartottak, segítettek egymásnak és erősítették a köteléket” – mondta Pálfi József, aki úgy vélte, az egyetem ma is bizakodóan tekint a jövőbe.

“Nagyon sok tervünk és elképzelésünk van továbbra is. Az új idők, új kihívásainak megfelelően készülünk a holnapra” – mondta.

Ünnepi Nyilatkozat

Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke, Tőkés László és alelnöke, Tolnay István az egyetem tanévzáró ünnepélye és végzett hallgatóinak ballagása alkalmából nyilatkozatban emlékezett meg az egyetem jogelődje, a Sulyok István Református Főiskola megalakulásának 30. évfordulójáról, “és ünnepélyes állásfoglalásukkal adtak számot az azóta megtett útról.”

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Igazgatótanácsa és Püspöki Széke 1990. május 14-i közös határozatában világosan kimondta: ?Amennyiben az állam nem biztosítja a Bolyai Egyetem újraindítását, akkor az egyházak, más nemzetiségi szervezetekkel karöltve, megszervezik a magyar felsőoktatást az általuk alapított magyar egyetemen.? Erdélyi magyar történelmi egyházaink ? a lehetőségek szerint ? eleget tettek ezen nemzetpolitikai fontosságú vállalkozásuknak, és a Sulyok István Református Főiskolát követően, 1999-ben és 2000-ben ilyenképpen alapították meg a Partiumi Keresztény Egyetemet, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet – írják nyilatkozatukban.

Ugyanakkor az Alapítvány kuratóriuma nevében elismerésüket fejezték ki egyházi alapítású partiumi és erdélyi magánegyetemeink ez idáig elvégzett közérdekű munkájáért és szolgálatáért.

“A nagy próbatételt jelentő koronavírus-járvány közeli befejeződésének reménységével Isten áldását kérjük ballagó hallgatóinkra, valamint a fennállása 31. esztendejébe lépő egyetemünkre!” – zárul a nyilatkozat.

dr. Pálfi József tanévzáró beszéde teljes terjedelmében ITT olvasható.

Partiumi végzősök 2020 füzet lapozható változata ezen a linken érhető el.

A Partiumi Keresztény egyetem ballagóinak tablóképeit az intézmény közösségi oldalán tekinthetjük meg.