Február közepe óta folynak az ásatások a nagyváradi vár mellett. Az ortodox katedrális körül folyó mélygarázs-építési munkálatok során ugyanis régi épületmaradványokra bukkantak. A helyi magyar sajtó akkor arról számolt be, hogy valószínűleg egy templom és egy temető maradványai ? a középkori Várad városmagjának, Péntekhelynek a részei ? kerültek felszínre. Azóta ugyan kiderült, hogy nem templomot találtak, ennek ellenére, a még negyvenöt napig tartó ásatások révén, számos izgalmas régészeti lelettel gazdagodhat a város. A helyszínt Farkas László járta be fényképezőgépével.
A Bihari Napló kérdésére Doru Marta régész, a Körösvidéki Múzeum munkatársa elmondta, hogy a feltárás során több ház került elő. Az egyik ilyen építmény kőből van, és valószínűleg egy kereskedőé lehetett, mert nagyméretű ház, melynek vannak pincéi, az épület jól megmunkált kőből épült, és habarccsal jól egybe van fogva, továbbá téglából egyfajta boltív rajzolódik ki ugyanennél az épületnél, mely a 16?17. századra datálható a szakember szerint.
Az eddigi ásatások nyomán találtak még kemencéket, 13. századbeli cserepeket: egy vastag nyakú, bográcsszerű cserépedényt, amelyet a tűz fölé akasztottak és úgy főzték benne az ételt, illetve hullámos szélű cserépedényeket is, amelyek akár a 12. század végéről is származhatnak.
A szakember elmondta azt is, hogy amit eredetileg templomnak gondoltak, vélhetően inkább egy melléképület vagy kerítés lehet, mert túl kicsi az alapja ahhoz, hogy templom legyen. A régész kifejtette, hogy negyvenöt munkanapot szeretnének rászánni a régészeti kutatásra, ennyi időre szükség van ahhoz, hogy a jelenleg rendelkezésre álló húsz munkással hatékonyan és alaposan fel tudjanak tárni mindent.
A Bihari Napló cikkét teljes egészében ITT olvashatják.