Debrecen költségvetésének az egészségügyi fejlesztéseket, a civil szervezetek támogatását és a turisztikához kapcsolódó feladatokat érintő vonatkozásairól adott számot február 20-án az e területekért felelős alpolgármester, Széles Diána. Idén több figyelmet fordít a város azokra a civil szervezetekre, melyek intenzíven részt vesznek a közösségépítésben és a nevelésben; kiemelt figyelmet szentel a családok, az idősek, a betegek és a nehéz helyzetben élők életminőségének javítására; és szeretnék elérni, hogy Debrecen ne időszakosan, hanem egész évben, állandó jelleggel minden hétvégén és minden hosszú hétvégén uralja a turisztikai kínálatot.
Az Új Főnix Tervről, Debrecen gazdasági sikereiről és a város jövőjéről tartott előadást Papp László, Debrecen polgármestere az elmúlt héten. A városban hagyomány, hogy az elöljáró szokásos év eleji beszámolója után az alpolgármesterek a város éves költségvetésének saját szakterületüket érintő vonatkozásairól is számot adnak.
Debrecen költségvetésének az egészségügyi fejlesztéseket, a civil szervezetek támogatását és a turisztikához kapcsolódó feladatokat érintő vonatkozásairól adott számot az e területekért felelős alpolgármester, Széles Diána a Debreceni Hajdú Táncegyüttes székházában.
A tehetséges fiatalok támogatása kulcskérdés Debrecen számára!
“Idén több figyelmet fordítunk azokra a debreceni civil szervezetekre, melyek intenzíven részt vesznek a közösségépítésben és a nevelésben egyaránt” ? mondta Széles Diána alpolgármester a 2019. évi költségvetés bemutatásakor. Mint mondta, idén több forrásból tudj’k támogatni ezeknek a szervezeteknek a működését, hogy a korábban megfogalmazott céljaikat meg is tudják valósítani.
A támogatott civil szervezetek közül kiemelte a Debreceni Hajdú Táncegyüttest, melynek idei működési költségeit teljes egészében átvállalja az önkormányzat, ez 5 millió forintot jelent a költségvetésből.
? Örömmel hallottam, hogy ilyen nagy segítséget kapunk, hiszen az alapítványoknak a szakmai fejlődés mellett kulcskérdés az is, hogyan oldja meg működésének fenntartását. Elmondhatom, hogy az együttesnél töltött 25 év alatt ez a legnagyobb dolog, amit kaphattunk ? mondta Tiszai Zsuzsa, a Debreceni Hajdú Táncegyüttes vezetője.
“A Civil, Ifjúsági, Sport és Kulturális alap terhére 2018-ban 97 szervezettel kötöttünk támogatási szerződést 33 millió forintos összegben. Erre a célra 2019-ben 38 550 000 forintot különítünk el, ami 5 550 000 forintos növekedést jelent a múlt évhez képest. Az alapítványok 2019-ben is számíthatnak az önkormányzat hasonló mértékű támogatására, sőt a Tehetséges Debreceni Fiatalokért Alapítvány támogatására idén 2 millió forintot terveztünk, szemben a tavalyi 800 000 forinttal.” – ismertette a számokat az alpolgármester.
Kiemelt figyelem jut a családok, az idősek, a betegek és a nehéz helyzetben élők életminőségének javítására
Az Új Főnix Terv Gondoskodó város programjának keretében az elmúlt két évben bruttó 800 millió forintos uniós forrásból összesen 11 egészségügyi ellátásnak helyet adó ingatlan felújítására kapott támogatást a debreceni önkormányzat, melyből 10 már el is készült.
Ezek a fejlesztések ? melyekhez közel bruttó 100 millió forint önerőt is nyújtott az önkormányzat ? lehetővé tették az épületek infrastruktúrájának korszerűsítését, a munkafeltételek javítását, a környezettudatosság, az esélyegyenlőség elvének megvalósítását, az egészségügyi alapellátáshoz való akadálymentes hozzáférést, új berendezések és eszközök beszerzését.
“A Gondoskodó város program folytatásaként újabb épületek felújítását indítjuk el 2019-ben” – mondta Széles Diána, aki olyan intézmények támogatásáról is szólt, mint az országban különlegesnek számító anyatejgyűjtő állomás. De említést tett olyan területekről is, amelyek kevésbé köztudottak, de nagyon fontosak: az önkormányzat például közel húsz éve finanszírozza egy olyan kórházpedagógus foglalkoztatását, aki a helyi gyermekklinikán a tartósan beteg, az iskolából hónapokra kieső gyermekek foglalkoztatását látja el. A finanszírozásra szánt összeget a város most egymillió forinttal emelte meg.
Tudatosan tervezzük meg a 2019-es évet
“2018-ban rekordévet zárt Debrecen a turisztikai területet tekintve, melyet idén szeretnénk tovább erősíteni. Elsősorban a debrecenieknek fejlesztünk, de nagyon fontos a turisták igényeit is kielégíteni, hiszen az elmúlt három évben 40 százalékkal nőtt az idegenforgalmi adóból származó bevétele a városnak. Úgy döntöttünk, hogy ezt a bevételt teljes mértékben visszaforgatjuk a turizmusba” ? hangsúlyozta Széles Diána alpolgármester.
“Azt szeretnénk elérni, hogy Debrecen ne időszakosan, hanem egész évben, állandó jelleggel minden hétvégén és minden hosszú hétvégén uralja a turisztikai kínálatot. Törekvésünk, hogy állandó programokkal töltsük meg ezeket az időszakokat, ami a debrecenieket és az ide látogató turistákat is szórakoztatja. Ennek érdekében tudatosan tervezzük meg a 2019-es évet. Ezt támogatják azok az infrastrukturális fejlesztések is, melyeket a következő időszakra terveztük.”
A Debrecen Nagyváradi Értesítő kérdésére Széles Diána elmondta, a repülőtéri járatok elindítása lényegesen megváltoztatta a beutazó turizmus jellemzőit. Az izraeli és orosz turisták jelenléte megnőtt a városban. Még mindig a román beutazó turizmus az első, ám ma már második az izraeli, harmadik a német és ezután az orosz. A lengyel beutazó turizmus, mely mindig erős volt, most a negyedik vagy ötödik. “Debrecen számára nagyon fontos célterület Izrael, ahol magyar kulturális évad van, így egész évben ott leszünk. Az orosz területen nehéz megjelenni, ott külső tour-operátorokkal próbálunk megjelenni. A moszkvai piacot elsősorban azokon az urazási irodákon keresztül érjük el, amelyeknek helyismeretük van, nem hirdetünk tévében, rádióban. Igyekszünk nagyon hatékonyan elkölteni a pénzt. Városmarketingre körülbelül 320 milliót fordítunk majd, de ebben benne van több minden is. Ami a belföldi piacot illeti, nagyon erősek a sajtókapcsolataink, több PR-ügynökséggel vagyunk kapcsolatban, ők lefedik az egész piacot. Stratégiánk, melyet más városok is igyekeznek tőlünk eltanulni, olyan programok szervezése, mellyel a szezonalitást nyújtjuk ki. Másik titkunk, hogy a civil szervezeteink, kulturális intézményeink egy-egy cél érdekében tudatosan együtt tudnak dolgozni. Ez adja meg az erőnket. Célunk, főként ha elindulnak majd a Kisfaludy szálláshely fejlesztések, hogy 2020-ban tenger és hegy nélkül is kiemelt célpontként kerüljünk fel a turisztikai térképre” – mondta Széles Diána.