A Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség idén novemberben jubileumot ünnepel: 200 évvel ezelőtt, 1819 novemberében tartották az első istentiszteletet a mai Nagytemplom falai között. Az ünnepi hét zárásaként november 24-én ünnepi hálaadó istentiszteletre került sor, melyen dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét. Az ünnepi istentisztelet a Kistemplomi gyülekezettel közös alkalom volt, hiszen a Kistemplomi egyházközség azért ad hálát, hogy 300 évvel ezelőtt kezdték építeni a gyakran ?Csonkatemplomként? ismert épületet.
Az istentiszteleten köszöntőt mondott Dr. Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, majd Kósa Lajos országgyűlési képviselő ismertette a hívekkel az 1806-os Diószegi Sámuel-emlékirat történetét, melyet elmúlt év decemberében adott át ? kalandos története után ? a Nagytemplomi gyülekezetnek. Majd hivatalosan is elhelyezte azt a Nagytemplom egyháztörténeti kiállításán.
Ez a történelmi épület a város és a református hit szoros kapcsolatát szimbolizálja ma is, hiszen a Nagytemplom egyet jelent Debrecennel, annak legfontosabb szimbóluma, a debreceni szellemiség fő forrása. Szerte a világon ez a kéttornyú épület jelenti Debrecent, a kálvinista Rómát – mondta Papp László.
Az ünnepi istentiszteleten dr. Papp László polgármester és Kósa Lajos országgyűlési képviselő az egyházközséget egy 200 éves Szentírással ajándékozta meg, mely mostantól az Úrasztalán lesz látható.
Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt