Október 23-a kettős nemzeti ünnep a magyarság számára: az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének napja, valamint a Magyar Köztársaság 1989. évi kikiáltásának emléknapja is. Ezekre a jeles történelmi időkre emlékezünk Debrecenben és Nagyváradon koszorúzásokkal, mécsesgyújtással, fáklyás felvonulással és ünnepi műsorokkal.
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata az 1956-os forradalom és szabadságharc 63., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 30. évfordulója tiszteletére október 23-án ? szerdán ? megemlékezést és koszorúzásokat rendez.
8.00 óra: Az Országzászló felvonása a Kossuth téren, katonai tiszteletadással
8.30 óra: Koszorúzás az ÁVH-s sortűz áldozatainak emléktáblájánál (Kossuth utca 8.)
9.30 óra: Ünnepi megemlékezés az ?56-os emlékműnél
(Egyetemi Református Templom előtti tér, Egyetem tér 1.)
Ünnepi beszédet mond: dr. Papp László, Debrecen polgármestere
Műsort adnak a Csokonai Színház művészei
Koszorúzás
17.00 óra: Az Országzászló levonása a Kossuth téren, katonai tiszteletadással
18.00 óra: Közös mécsesgyújtás az 1956-os forradalom és szabadságharc debreceni hőseinek és áldozatainak emlékművénél (Kossuth utca 10.). A mécsesgyújtáson részt vesz Papp László, Debrecen polgármestere Közreműködik: Csikos Sándor Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló művész. Mécsest a résztvevőknek az önkormányzat biztosít
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata október 23-án ? szerdán ? 11.00 órától ünnepséget rendez a Kölcsey Központ (Debrecen, Hunyadi utca 1-3.) Báltermében. Az esemény keretében kerül sor Debrecen város Csokonai-, Hatvani-, Hajós Alfréd-, valamint Boncz László-díjainak átadására.
Nagyváradi ünnepi programok
Az Erdélyi Magyar Néppárt nagyváradi szervezete ünnepi megemlékezést és fáklyás felvonulást szervez az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 63-ik évfordulója előestéjén, október 22-én 19 órától, a Szent László-templom Sebes-Kőrös felőli oldalán. Ünnepi beszédet mond Csomortányi István, a Néppárt elnöke, valamint az alkalomhoz illő szavalat mellett forradalmi énekeket ad elő a Váradi Dalnokok férfikórus, illetve a Nagyváradi Asszonykórus. A megemlékezést követően a résztvevők fáklyákkal vonulnak át a Partiumi Keresztény Egyetem udvarára, ahol megkoszorúzzák az 1956-os forradalom és szabadságharc emléktábláját. A szervezők sok szeretettel várnak minden nagyváradi polgárt az ünnepélyes főhajtásra.
A Polgári esték rendezvénysorozat keretében, a Magyar Polgári Egyesület szervezésében és a Polgári Magyarországért Alapítvány támogatásával, újra Nagyváradra látogat egy különleges előadással az Udvari Kamaraszínház. Az előadásra nemzeti ünnepünkön, október 23-án szerdán 18 órától kerül sor a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében. Az előadást követően az egyetem belső udvarán megkoszorúzzák az 1956-os hősök emléktábláját.
A kétfelvonásos történelmi dráma nemzetünk sorsfordító éveiben, a trianoni diktátumot követő években játszódik. Magyarország 1920-as szétszabdalása akkor is és most is fájó téma annak, aki a magyar történelem iránt igazán érdeklődik, vagy éppen színházban, előadás formájában akar foglalkozni ezzel. Az előadás az egyik szálon bemutatja, hogy mi történik a magyar úrral és feleségével immár román földön: birtokukat elveszik, udvarházukat kirabolják, kertjüket kifosztják, és naponta zaklatják őket a belügyi szolgálat emberei, valamint ezen felbátorodva a saját cselédeik is. A tűrhetetlen állapotok között az elcsatolt területekről menekül a magyarság meghatározó rétege. A második felvonásban már Budapesten vagyunk, ahol az utolsó koronázott magyar király hazatérését készíti elő egy végsőkig elszánt csapat.
Zilahy Lajos ?A fehér szarvas? című műve alapján írta és rendezte Andrási Attila. Szereplők: Jónás Gabriella, Stelly Zsófia, Szemerédi Bernadett, Dóczy Péter, Kákonyi Tibor, Kálló Béla, Krizsik Alfonz, Szabó-Sipos Barnabás, Széplaky Géza.
A Fehér szarvas című darab erdélyi bemutatója előtt ünnepi köszöntőt mond Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Az előadásra a belépő 10 lej, diákoknak 5 lej.
Az 1956-os forradalomról bővebben ITT olvashatnak.
Vezető kép: Az 1956-os forradalom és szabadságharc debreceni hőseinek és áldozatainak tiszteletére a 60. évfordulón emelt, Győrfi Lajos szobrászművész által készített emlékmű a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előtt. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt