Üzenet Sződemeterről ? A Partium Ház ünnepi rendezvényei a Magyar Kultúra Napján

Kölcsey Ferenc, nemzeti himnuszunk költője, Debrecentől alig 80 kilométernyire, Sződemeteren született. A több mint 800 éves település ma a határ túloldalán, Partiumban, Bihar és Szatmár megye szomszédságában, főutaktól távol eső, mintegy 350 lelkes falu. A 17. században, a környéken dúló harcok miatt református magyar lakosságának nagyrésze elpusztult, helyükbe románokat és oroszokat telepítettek, azóta kisebbségben, egyre kisebb számban élnek ott magyarok.

Nem véletlen, hogy a debreceni Partium Ház, ebben az évben Kölcsey szülőhelyére irányítja a figyelmet, és meg akarja fejteni Sződemeter mának szóló üzenetét: a szórványmagyar faluban élő Kölcsey-kultusz azt üzeni, a történelmi Magyarország számos kiemelkedő alkotójának szülőhelye a jelenlegi országhatárokon túlra került ugyan, de életművük az egységes magyar kultúrát gazdagítja, a nemzet száz év szétdaraboltság után is egybemaradt, és az egységes magyar kultúra továbbra is támaszt jelent minden magyarnak a nemzeti identitás megtartásában, akár a jövőre 200 éves Himnuszunk.

A Magyar Kultúra napján, január 22-én, délelőtt 11 órakor, a Partium Házban (Burgundia utca 3.) kiállítás nyílik Tóth István nemzetközi hírű nagyváradi fotóművész, Sződemeter mai arcát bemutató, 20 nagyméretű, fekete-fehér alkotásából.  A tárlatot Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere nyitja meg. Thurzó Sándor József nemzetközi hírű, nagyváradi brácsaművész magyar zeneszerzők műveiből összeállított előadása pedig különleges zenei élményt kínál. 

A kiállításmegnyitót a nagyváradiak élőben követhetik a https://www.facebook.com/EuroFotoArtAssociation címről.

Délután 16 órakor, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár előadótermében ünnepi műsor kezdődik, amelynek keretében videóvetítésű riportfilm látható Sződemeterről; Kölcsey életpályáját Ozsváth Sándor művelődéstörténész mutatja be, Firtos Edit nagyváradi színművész elszavalja a Himnuszt, Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész pedig magyar zeneszerzők műveiből összeállított 50 perces koncertet ad. Thurzó Zoltán nemrég azzal került az érdeklődés központjába, hogy megpróbálta megdönteni a leghosszabb zongorakoncert világrekordját, bár a csúcsot nem sikerült megdöntenie, de így is több mint 72 órán át zongorázott, ez idő alatt előadta Mozart és Beethoven összes zongoraművét, ami önmagában egyedülálló teljesítmény. Thurzó Zoltán rekordkísérlete nem öncélú volt: a Guiness-rekord esetleges megszerzésével járó nyilvános figyelmet arra szeretné fordítani, hogy az általa megálmodott Thurzó Sándor Zenetörténeti Múzeumot és Zenei Adattárat Nagyváradon mielőbb létrehozhassa.

Fotó: https://www.facebook.com/ThurzoZoltanOfficial

Mindkét rendezvényt érmelléki borok kóstolója zárja.

Kiemelt kép: Tóth István fotóművész kiállításának egyik darabja