A jeles napok nemzetközi naptárában április utolsó vasárnapját a testvérvárosok világnapjaként jegyzik. Mivel portálunk elnevezése is a Debrecen?Nagyvárad testvérvárosi kapcsolatra utal, kicsit körbejártuk a témát.
Negyvennégy évvel ezelőtt, 1957. április 28-án a franciaországi Aix-les-Bois-ban alakult meg a Testvérvárosok Világszövetsége (UTO), ennek emlékére az év utolsó áprilisi vasárnapját a testvérvárosok világnapjává nyilvánították.
Jean Bareth, az Európai Települések és Régiók Tanácsának elnöke szerint ?A testvérkapcsolat két olyan település találkozása, melyek egyetértésben nyilatkozatot tesznek, hogy társulnak európai perspektívájú tevékenység, problémáik összevetése és baráti kapcsolataik mind szélesebb körű fejlesztése céljából”.
A testvérvárosok gondolata a második világháború után született meg, amikor az emberek felismerték, hogy csak egyetlen úton léphetnek előre: ha szorosan együttműködnek szomszédjaikkal. Az eredeti cél az volt, hogy Európai különböző régióinak városai megosszák egymással tapasztalataikat.
Az Európai Bizottság 1989-ben indította útjára testvérvárosi (town twinning) programját, azzal a szándékkal, hogy támogassa a már létező kapcsolatok elmélyítését és új kapcsolatok kialakítását. Az akció lehetővé teszi, hogy a városok polgárai és képviselői bekapcsolódhassanak az európai integrációba, erősítve ez által az Európai Unióhoz való tartozás érzését. 1993-ban pedig létrehozták az “Aranycsillag”-díjat, amelyet minden évben annak a két városnak ítélnek oda, amelyek a legtöbbet tették az európai integrációért azzal, hogy a megelőző évben elnyert támogatások segítségével szorosabbra fűzték a szálakat saját lakosaik között.
Debrecennek húsz testvérvárosa van, névsor szerint: Brno (Csehország), Cattolica (Olaszország), Jyväskylä (Finnország), Klaipeda (Litvánia), Limerick megye (Ír Köztársaság), Lublin (Lengyelország), Nagyvárad (Románia), New Brunswick (New Jersey állam, USA ), Paderborn (Észak-Rajna-Vesztfália), Patrasz (Görögország), Rishon Lezion (Izrael), Setúbal (Portugália), Sumen (Bulgária), Szentpétervár (Oroszország), Sziktivkar (Oroszország), Moszkva északkeleti közigazgatási körzete (Oroszország),Tajtung (Tajvan), Toluca (Mexikó), Tongliao (Kína).
Nagyvárad hivatalos honlapján mindössze öt testvérvárost találtunk: Ceyrat (Franciaország), Coslada (Spanyolország), Debrecen (Magyarország), Givatayim (Izrael), Mantova (Olaszország).
Persze, bennünket elsősorban a Debrecen-Nagyvárad testvérvárosi kapcsolat érdekel, amelyről 1992. szeptember 30-án született meg a képen is látható testvárosi megállapodás, az akkori polgármesterek, Dr. Hevessy József és Petru Filip aláírásával.
Ezen a napon, talán érdemes számba venni, az eltelt 27 évben mi történt a testvérvárosi megállapodásban szereplő célok megvalósításáért: hosszú éveken át alig történt említésre méltó, a formális kapcsolatokat meghaladó esemény, az utóbbi időszakban azonban sikeres közös pályázatok, projektek valósultak meg.
Talán nem szerénytelenség megemlíteni, hogy az újraindítása óta eltelt egy évben, a Debrecen Nagyváradi Értesítő is tett azért szerény eszközeivel, hogy a testvérvárosi megállapodás formai kerete megteljen tartalommal. Amellett, hogy naprakészen tájékoztattunk a két város eseményeiről, megpróbáltuk több területen is elindítani az együttműködést.
Úgy gondoljuk, az együttműködés alapja az egymás megismerése, a kapcsolatépítés, annak pedig a leghatékonyabb, ugyanakkor a legkellemesebb formája, ha felkeressük egymást. Ezért utazást szerveztünk Nagyváradról a debreceni a Modem Impressziók kiállítására – több mint ötszázan éltek a lehetőséggel. A nagyváradi Lucon utazási iroda bevonásával rendszeresen indítunk Debrecenbe kirándulásokat, a célállomások közül nem hiányozhat a Déri Múzeum, a Nagytemplom és egy jó magyaros étterem sem. Az iskolásokat pedig szinte heti rendszerességgel hozzuk az Agóra Tudományos Élményközpontba és az Állatkertbe. A nyáron színházi járatot indítunk a Nagyerdei Szabadtéri Játékok előadásaira, valamint kirándulásokat szervezünk a Hortobágyra és a Tisza-tóra. Közben a debreceniek nagyváradi szecessziós sétákon ismerkednek közös kulturális örökségünkkel, és az erdélyi konyha ízeivel. A kapcsolatépítéssel eljutottunk oda, hogy debreceniek és nagyváradiak ugyanazzal a busszal, együtt utaznak Csíksomlyóra.
A két város gazdasági életét is sikerült közelíteni, ötletgazdája és kommunikációs partnere vagyunk a debreceni Tóth Edina és a nagyváradi Király Csaba rendezvényszervezők által havi rendszerességgel szervezett Business Meetings sikeres üzleti találkozóknak, amelyeken az EDC Debrecen közreműködésének köszönhetően, már a legnagyobb cégek is képviseltetik magukat. De konkrét szerepet vállaltunk debreceni egészségügyi szolgáltatások nagyváradi bevezetésében, és nagyváradi üzleti ajánlatokat is közvetítettünk a debreceni potenciális partnerek felé, azzal a céllal, hogy egyesítsük a debreceni és a nagyváradi vállalkozók, országhatárral elválasztott piacát
Nem árulunk el titkot, ha elmondjuk, hogy azért, hogy a két város között egyre szorosabbá váló kulturális, oktatási, gazdasági, kapcsolatokat minél áttekinthetőbbé és elérhetőbbé tegyük, napokon belül külön rovatban jelenítjük meg a Debreceni- és a Nagyváradi Értéktár, a Debreceni Egyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem együttműködését, valamint az üzleti és a turisztikai ajánlatokat.
Ebben az összefüggésben a testvérvárosok világnapja számunkra valóban jeles nap, és úgy érezzük, van mit ünnepelnünk, ezért jelképesen koccintunk Debrecen és Nagyvárad testvériségére! Isten éltesse városainkat!
Címlapon: nagyváradi gyerekek a Déri Múzeum előtt, a Debrecen Nagyváradi értesítő által szervezett kiránduláson