Debrecen polgármestere az idén is támogatta a cívisváros egykori szőlőskertjének fejlesztését

A Nagyváradi Borbarátnők Egyesületének kezdeményezésére elindított, az Érmelléki Borvidék újjászületését, valamint az őshonos bakator szőlő visszatelepítését támogató mozgalom, hagyományt teremtve minden évben támogatókat szervez bakator-oltványok beszerzésére, amelyeket aztán Bihardiószegen az érmelléki fiatal szőlősgazdáknak adnak át. A széleskörű összefogásnak köszönhetően, a mozgalom ebben az évben 11.000 darab piros bakator-oltvány és 600 darab porzó szétosztását tetette lehetővé.

A támogatások egy részét a Dr. Papp László, Debrecen polgármestere fővédnöksége és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának védnöksége alatt szervezett tavalyi jótékonysági bor-bál főtámogatói és résztvevői adták össze. Ehhez a kezdeményezéshez társult Debrecen Önkormányzata, amely az idén 5000 darab bakator-oltványt adományozott az érmelléki termelőknek, és Bihar Megye Tanácsa, amely ? ígéretéhez híven – megduplázta Debrecen adományát. Az oltványokat azok a fiatal szőlősgazdák kapták, akik tavaly feliratkozva jelezték, hogy vállalják a bakator szőlő termesztését. Így az Érmellék tíz településére, de még Avasújvárosba, a vesszők “bölcsőjébe”is jutott az oltványokból.

Bihardiószeg Önkormányzata és a Zichy Gazdakör, a bihardiószegi kultúrházban látta vendégül az átadási ünnepséget, amelyen részt vett és beszédet mondott Papp László, Debrecen polgármestere, Pásztor Sándor, Bihar megyei tanácselnök, Mados Attila, bihardiószegi polgármester, Dr. Balla Géza, borász, a Külhoni Magyar Borászok Egyesületének tagja, Heit Lóránd, a Bakator Szövetség elnöke és Pálfi Noémi, a Nagyváradi Borbarátnők Egyesületének elnöke, az esemény főszervezője.

Debrecen és az Érmellék kapcsolatára utalva Papp László úgy fogalmazott, hogy ennek a kapcsolatrendszernek az újraélesztésével és fejlesztésével küldetést teljesít. Azzal, hogy Debrecen városa 2,3 millió forint értékű, ötezer oltvánnyal segíti az érmelléki borvidéken a bakator szőlőfajtának a termesztését, körülbelül 2,5 hektár betelepítését teszi lehetővé. ?Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy az Érmellék egyre jelentősebb és egyre nagyobb, egyre magasabb minőségi értéket képviselő borvidéke legyen a magyar boroknak? ? fogalmazott a polgármester. Mados Attila, Bihardiószeg polgármestere pedig leszögezte, ?Bátran mondhatjuk el, hogy a Bakator Bihardiószegen és Érmelléken gyökeret vert, hiszen ezzel a programmal gyakorlatilag visszaadtuk ennek a régiónak, ennek a borászati régiónak az identitását, hiszen nagyon jó fehér és vörösborokat készítünk?.

Az esemény folytatásaként megtartották az idén immár harmadszor megrendezésre kerülő Bakator Bor-és Gasztrofesztivál nemzetközi sajtótájékoztatóját, ahol elhangzott, hogy a fesztivál július elsején nyitja meg kapuit a Zichy-kastély kertjében, célja, hogy a debreceni és a nagyváradi borszerető közönséget az Érmelléki borvidékre csábítsa. A fesztivál kulturális programját Debrecen városa és a Hajdú-Bihar Megyei Vásárszövetség is támogatja.

A rendezvény hagyományosan érmelléki borok és ételek kóstolójával zárult. Az idei Bakator bor- és gasztrofesztivál borait pedig Kovács Pál borszakíró, a Debreceni Borozó Lapkiadójának elnöke vezetésével, szakmai zsűri választotta ki.

 

Címlapfotó: facebook.com/drpappl/