Elkezdte a munkát az Erdélyi Magyar Néppárt új vezetése

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) új elnöke, első sajtóértekezletén eloszlatta a szoros választási eredmény miatt óvásról, pártszakadásról felröppent híreket. Csomortányi István szerint az új vezetés az önkormányzati választásokra való felkészülés jegyében kezdte el a munkát.

Szerdán, Kolozsváron, Szilágyi Zsolt korábbi elnök társaságában tartott sajtótájékoztatót Csomortányi István, az EMNP frissen megválasztott elnöke. Szilágyi Zsolt azzal a meggyőződéssel mutatta be Románia legfiatalabb pártelnökét, a mindössze 36 éves Csomortányi Istvánt, hogy személyében olyan elnököt és egy olyan új elnökséget sikerült választaniuk, amely regionális- és életkori tekintetben, valamint a Néppárton belül meglévő különböző vélemények tekintetében is leképezi az erdélyi sokszínűséget. Szilágy Zsolt, aki ezután a párt külpolitikai és nemzetpolitikai ügyeivel foglalkozik, hozzátette: a legfontosabb feladatnak a helyhatósági választásokra való felkészülést tekintik.

A témához kapcsolódva, Csomortányi István elmondta, hogy a Néppárton belüli egyeztetések, a közvélemény és a logika is azt diktálja, hogy még időben elkezdjék a felkészülést a számukra talán legnagyobb jelentőséggel bíró helyhatósági választásokra. Az a cél, hogy legyen néppártos lista, legyenek jelöltjeik a lehető legtöbb településen és olyan partnereket találjanak, akikkel a lehető legjobb eredményt érhetik el a helyi és megyei önkormányzatokban.

Az új elnök természetes szövetségesként jelölte meg az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot és a Székely Nemzeti Tanácsot, és a Magyar Polgári Párt és a Néppárt közötti együttműködés kibontakozásában is bízik. Az RMDSZ vezetőit számos alkalommal megkeresték annak érdekében, hogy a három erdélyi politikai alakulat közösen, koalíciós listát állítva vegyen részt a az Európai parlamenti választáson, de mindannyiszor elutasításba ütköztek.

Az új elnök kritikusan értékelte a jelenlegi állapotokat: ?a rendszerváltás óta eltelt 30 évben legfontosabb erdélyi magyar céljaink közül semmi sem valósult meg, sőt, például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem esetében, visszalépést is tapasztalunk?. Ezért úgy értékelte, hogy ?az Erdély-központú politizálás új elemeként a Néppártnak jó kapcsolatot kell ápolnia azon román politikai erőkkel is, melyek legalább részben felvállalják ügyeinket, a Néppárt pedig alkalmas arra, hogy tárgyalóképes félként egyeztessen a román partnerekkel. Jó példa erre a nagyváradi helyzet, ahol ez a munka már elkezdődött.? ? jelentette ki a pártelnök, és hangsúlyozta, hogy a nemzeti oldalon a lehető legszélesebb körű együttműködés megteremtése a cél, nem zárva ki annak lehetőségét sem, hogy helyi ügyekben az RMDSZ-szel és a román féllel is együttműködjenek. A nemzetpolitikai stratégia tárgyában Csomortányi leszögezte: a Néppárt első számú szövetségese továbbra is a Fidesz és a magyar kormány.

A választási eredmények megóvásáról, a pártszakadásról felröppent hírekkel kapcsolatban, újságírói kérdésekre elhangzott, természetes, ha egy párton belül több nézet is megjelenik, s több jelölt indul az elnöki tisztségért. A Néppárt abban a szerencsés helyzetben van, hogy a többvéleményűségnek is teret engedhet. Ez nem a gyengeség, hanem a demokratikus működés jele. Ami a szoros választási eredményt illeti, a szavazatszámláló bizottság mindent rendben talált, így mindenkinek el kell fogadnia az eredményt. Különben a területi vezetők visszajelzéseiből kiderült, mindenki folytatni szeretné a munkát.