Ma délután felavatták a Nagy-Románia megteremtőjének tekintett Ferdinánd király szobrát Nagyvárad főterén, az Erdélyi Magyar Néppárt ugyanakkor felhívást intézett a város magyar lakosságához, hogy élőlánccal nyomatékosítsa igényét arra, hogy a városalapító Szent László király lovas szobra is a főtérre kerüljön.
Barátságtalan, esős időben került sor a város főterén Ferdinánd király szobrának avatóünnepségére, amelyen részt vett, és beszédet mondott Ilie Bolojan, a város polgármestere; a királyi család részéről Radu Duda herceg; és az ortodox, valamint a görög katolikus egyház püspöke.
A város polgármestere beszédében elmondta, a román nemzet történetének legfontosabb pillanata Erdély Romániával való egyesülése volt, annak köszönhető minden, ami ma történik, ezért természetes, hogy az Egyesülés téren emléket állítanak azoknak a személyiségeknek, aki megalapozták a mai Romániát. Ezzel magyarázta, hogy az elmúlt két hónapban már szobrot állítottak az egyesülést támogató Iuliu Maniu politikusnak és az akkori ortodox és görög katolikus püspöknek, valamint ezzel indokolta, hogy Ferdinánd király szobrának is ott van a helye. Mint ismeretes, a német Hohenzollern családból származó Ferdinánd király, Erdély megszerzésének reményében megtagadta származását, és 1916. augusztus 26-án Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia ellen lépett be az első világháborúba. Felesége, Mária királyné pedig a háborút követő béketárgyalásokon aktív diplomáciai szerepet vállalt a román érdekek mellett.
Zatykó Gyula, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke, a polgármester magyar-ügyi tanácsosa Facebook-bejegyzésében a főtér új szobrai kapcsán nemrég azt írta, ?a három román történelmi személyiség szobrának felállításával, etnikai szempontból felborult a Szent László tér egyensúlya. Megbomlott a Váradra jellemző (?) együttélési harmónia, a multikulturális szemlélet. A magyarság úgy érzi, hogy múltja immár teljesen kiszorult a főtérről, ezért egyre türelmetlenebbül és nyomatékosabban kéri, követeli, hogy legalább a városalapító és szentté avatott királyának szobra kapjon helyet ott. Ha (?) Ferdinánd király szobra oda kerül, hogy hirdesse a román fennhatóságot a város felett, Szent László szobra csak annyit jelképezne, él itt még egy ötvenezres magyar lakosság, amely most megosztja a 150 ezres többséggel ezeréves múltjának értékeit.
A Néppárt elnöksége pedig nyilatkozatot adott ki, amelyben arra kéri Nagyvárad magyarságát, hogy május 28-án, kedden délután 17 órától alkossanak élőláncot a főtéren, ezzel nyomatékosítsák igényüket, hogy a városalapító Szent László király lovasszobra is a város főterére kerüljön. ?Követendő példaként állt előttünk a nemrég a főtérre kihelyezett román szobrok ügye, melyben a román politikum szereplői, a civil szféra és a román egyházak példás egyetértést mutattak fel. Látható, hogy az összefogásnak ereje van, a nagyváradi magyarságnak pedig mindennél nagyobb szüksége van az együttműködésre a cél elérése érdekében. Meg kell mutatnunk, hogy nem adjuk fel az eddigi többszöri visszautasítás ellenére sem, ehhez azonban elengedhetetlenül szükséges a nagyváradi magyarság teljes egysége és egyetértése ebben a kérdésben is. (?) Világossá kell tennünk mindenki számára, hogy Szent László szobrának a Szent László téren van a helye. (?) A Szent László téren jelenleg négy román történelmi személyiséget ábrázoló köztéri alkotás található. A normalitás jegyében legkevesebbként elfogadható, hogy a város lakosságának negyedét kitevő magyarság történelmi jelenlétét megmutató szobor is helyet kap tehát a város központi terén? – fogalmaz a nyilatkozat.
Fotó: bihoreanul