Megkezdődött a debreceni Zenede épületének felújítása

Debrecenben 1862-ben kezdte meg működését az immár több mint 150 éves Zenede ? jelenlegi hivatalos nevén Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola ? Alapfokú Művészeti Iskola ?, amely az általános, közép- és felsőfokú zenei oktatás, a profi és amatőr kórusok kiváló hátterét adja. A Zenede épülete műemlékileg védett ? olasz reneszánsz, eklektikus stílusú ?, megépítését követően jelenlegi arculatát az 1927-ben történt emeletráépítés után nyerte el.

Az épület jelenlegi állapota leromlott, felújítása régóta esedékes. Végre elkezdődött a korszerűsítés. Debrecen önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program pályázatán bruttó 360 millió forintot nyert a Zenede épületének energetikai korszerűsítésére. A projekt támogatási intenzitása 100%-os.

A munkák között szerepel a műemlék épület külső homlokzatának, eredeti pompájának helyreállítása, annak belső oldali hőszigetelése, továbbá a belső udvari homlokzat külső oldali hőszigetelése, valamint a födém hőszigetelése. 125 új hőszigetelt nyílászárót építenek be a műemlékvédelmi szempontokat figyelembe véve. A Zenede 154 panelből álló napelemes rendszert is kap ? ezt a szomszédos Simonffy iskola épületének tetőhéjazatán helyezik el. Ezen túl víz-levegő rendszerű hőszivattyús fűtési rendszert alakítanak ki, amely megújuló energiaforrású, tehát jelentősen csökken az épület üzemeltetéséből származó üvegházhatású gázkibocsájtás. A tantermek, a próbatermek, valamint a Kodály-terem hővisszanyerős szellőztetést kap, amellyel megelőzhető a penészedés kialakulása, valamint elősegíti az épületben használt hangszerek állagának megóvását.

Az iskola tantermeiben a korábbi radiátoros fűtés helyett padlófűtést alakítanak ki, amely szintén csökkenti az üzemeltetési költségeket. A Kodály-terem felújítása magában foglalja egy új színpad építését, valamint a színpad korszerű megvilágítást kap. A színpad alatt futó gépészeti rendszer komfortosabbá teszi a termet, ezáltal a nívós rendezvényteremben több lehetőség nyílik kulturális rendezvények lebonyolítására.

Korszerűsítésre kerülnek a meglévő kül- és beltéri világítási rendszerek is. A Zenede épületének fenntartása az eddiginél előre láthatólag mintegy 50-60%-kal olcsóbb lesz, emellett a környezetet sem terheli majd annyira az üzemeltetés, mint korábban.

A kivitelezési munkára 2018 áprilisában írta ki a közbeszerzési eljárást az önkormányzat.

Az iskola épületét a fenntartó Debreceni Tankerületi Központ a kivitelezés idejére teljesen kiürítette. A munkaterület átadásra került, a kivitelező megkezdte a szükséges bontási munkákat. A kivitelezés időtartama várhatóan 6 hónap. A Zeneiskola a következő tanévet több telephelyen kezdi, és várhatóan 2019 kora tavaszán korszerű, felújított épületbe költözhet vissza.

A Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola ? Alapfokú Művészeti Iskola Magyarország egyik legnagyobb múltú zeneoktatási intézménye. Jogelődjét, a Debreceni Zenedét 1862- ben alapították, számára – egyedülálló módon – Kodály Zoltán neve viselését még életében engedélyezte. Az épületben számos nagyhírű zeneművész, tanár oktatott, és az iskola növendéke volt például Vásáry Tamás, Szabó Magda és édesanyja, Jablonczay Lenke, igazgatója és tanára volt Gulyás György. Falai között több ízben is megfordult Kodály Zoltán, Kubelik, a világhírű hegedűművész, Reményi Ede, Ridley Khone, Tóth Árpád, Szabó Lőrinc és Ady Endre, tanított Pongrácz Zoltán. Az iskola könyvtára elődintézményének, a Debreceni Zenede megalakulásakor jött létre, 1862-ben. A gyűjtemény közel 50.000 dokumentum, melynek háromnegyed része zenei dokumentum; kotta, hangfelvétel, zenei szakkönyv, fotó, de őriznek itt tárgyi emlékeket is. Védett, a magyar és a magyar nyelvű zeneoktatást reprezentáló zeneoktatás-történeti muzeális gyűjteményében számos unikum található.

A Zenedének kiváló akusztikájú koncertterme van, amelyet Mirkovszky Géza A zene allegóriája című mennyezetfreskója díszít.

A Zenede történetéről ITT olvashatnak bővebben.

A fotókat Miskolczi János készítette.