A magyar kortárs képzőművészet egyik legjelentősebb alakja, a szoros nagyváradi kötődésekkel rendelkező Jovián György festőművész És az idő megy… című tárlatát nyitották meg hétfőn este Nagyváradon, a Körösvidéki Múzeumban. Az eseményen – felesége és Ingo Glass világhírű szobrász és író társaságában – jelen volt maga a művész is, a megnyitó díszvendége Szabó Ildikó, Berlinben és Budapesten élő Junior Prima-díjas csellóművész volt.
A kiállítás egyben visszatekintés a romániai születésű magyar festőművész munkásságára, amelynek értékét az évek során számos díjjal és kitüntetéssel ismerte el a szakma, ezek közül is a legjelentősebb a Munkácsy-díj, amelyet Jovián György 1999-be vehetett át.
A tárlaton két kiállítóteremben 17 nagyméretű alkotása látható, a kiállítás teljes anyaga elérhető abban az ingyenes katalógusban is, amely a Bihar Megyei Tanács kiadásában jelent meg.
Jovián György festőművész 1951-ben született Szilágysomlyón. Képzőművészeti tehetsége korán megmutatkozott, gyerekkorát saját bevallása szerint rajzolással töltötte. Középiskolai tanulmányait a nagyváradi zenei és képzőművészeti Líceumban folytatta, melynek elvégzése után a Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Egyetem festő szakára iratkozott be, tanárai Florin Mitroi, Constantin Blendea és Marius Cilievici voltak. 1974-ben kitüntetéssel végzett, ezt követően mesterképzésen vett részt, majd a nagyváradi Viitorul műanyaggyár csomagolástervezőjeként helyezkedett el. 1977-ben besorozták a Román hadseregbe, Máriaradnán teljesített szolgálatot. 1977?1981 közt a nagyváradi Állami Színház vendég díszlettervezőjeként tevékenykedett. 1982-ben települt át Magyarországra, azóta Budapesten él. Grafikusként több mint egy évtizeden keresztül a Játékszínben, majd a Merlin Színházban dolgozott. 1996-ban a Merlin Galéria vezetője volt. 1999 óta a Petőfi Irodalmi Múzeum Munkatársa.
Ez a kiállítás egy program része, melynek célja azoknak a nagyváradi művészeknek a bemutatása, akik a világ más országaiban élnek – mondta Prof. Dr. Aurel Chiriac, a Múzeum igazgatója.
Jovián György első kiállításán Mattis-Teutsch Waldemarral közösen állított ki Bukarestben. Ezt követően több mint 70 egyéni tárlata nyílt. Olyan fővárosi helyszíneken állított ki, mint a Műcsarnok, vagy az Ernst Múzeum, de munkáit vidéken és Európa több országában (Olaszország, Németország, Portugália, Franciaország, stb.) bemutatta, csoportos kiállítások keretében művei a tengerentúlra is eljutottak. Művei számos közgyűjteményben megtalálhatóak (Magyar Nemzeti Galéria, Petőfi Irodalmi Múzeum, Ludwig Múzeum, a győri Xantus János Múzeum vagy a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum).
Munkásságáról, művészi hitvallásáról ITT olvashatnak.
A kiállítás szervezője a Körösvidéki Múzeum, partnerek a Bihar Megyei Tanács és a Bihar-Hajdő-Biahr Eurorégió Alapítvány.
A tárlat október 27-ig látogatható.
Fotó: Eugenia Pasca / AGERPRES