Nagyváradi vendégei is lesznek a Debreceni Költészeti Fesztiválnak, melynek fókuszában az Adyra való emlékezés áll

Ha Adyról szólunk, elképzelhetetlen, hogy Nagyvárad valamilyen módon ne kapcsolódjon a költő alakját megidéző rendezvényekhez ? mondta Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális alpolgármestere azon a sajtótájékoztatón, melyen az április 8 és 11. között sorra kerülő XVII. Debreceni Költészeti Fesztivál programjait ismertették. A fesztivál ideje alatt bemutatkozik a debreceni irodalomkedvelőknek a Várad című folyóirat, és eljön Imre Zoltán kulturális antropológus, Ady-kutató is, aki előadásában a költő és Várad kapcsolatáról mesél majd.

Idén januárban országosan megemlékeztünk Ady Endre halálának 100. évfordulójáról. Újra meggyászoltuk a költő-óriást, a magyar líra nagy modernizálóját, a bátor újítót, a huszadik század eleji költészeti forradalom jelképpé váló alakját, aki ? ahogy Pilinszky írja ? ?egy irodalomtörténeti pillanatban a glóbus ránk eső pontján magára vette és meg is fordította a világot?, s aki így a magyar irodalmi hagyomány megelevenítő megőrzésének és a nemzeti közösség ? önkritikus ? újragondolásának, újraszövésének egyik legnagyobb kezdeményezője is volt. Az idei fesztiválon e rendkívüli hatású életművet középpontba állítva ünnepeljük meg a magyar költészetet. ? írja üzenetében Szirák Péter, a Fesztivál kurátora.

A XVII. Debreceni Költészeti Fesztivál programját sajtótájékoztató keretében mutatta be április 5-én, Komolay Szabolcs, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere, Kovács Béla Lóránt, a Fesztivált szervező Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója és Pogrányi Péter, a Fesztivál programszervezője.

A XVII. Debreceni Költészeti Fesztivál kínálata rendkívül színes: a fordítói játéktól kezdve a rendhagyó irodalomórán, a szavalóversenyen át a korncerten, László Ákos grafikusművész képzőművészeti témájú előadásán keresztül a helytörténeti sétáig mindenki megtalálhatja benne a számára vonzót ? mondta Komolay Szabolcs, alpolgármester. A programokba bekapcsolódik a Déri Múzeum, de a város alap- és középfokú oktatási intézményei is. Az események közül kiemelte a Várad folyóirat bemutatkozását, mint mondta: ha Adyról szólunk, elképzelhetetlen, hogy Nagyvárad valamilyen módon ne kapcsolódjon a költő alakját megidéző rendezvényekhez.

Nagyváradi vendégek a fesztiválon

Április 9., kedd 18 óra

Bemutatkozik a Várad folyóirat

MÉLIUSZ Központi Könyvtára, Földszinti előadó

Beszélgetés a Várad folyóirat Ady-különszámáról és az Élő Várad antológiáról. Vendégeink: Szűcs László, Kemenes Henriette és Ozsváth Zsuzsa. Moderátor: Herczeg Ákos

Április 10., szerda 16.30 óra

Az igazi Ady

Imre Zoltán kulturális antropológus előadása

MÉLIUSZ Újkerti Fiókkönyvtára

Az 1900 évek elejétől beszélhetünk Nagyváradról úgy, mint Magyarország legdinamikusabban fejlődő társadalma, ekkor a polgári élet is magasabb szinten mozgott, az első világégésig ez volt a váradiak ?la belle epoque? időszaka. Mindenütt érezni lehetett a változás szelét, mivel a nagyszámú fiatalság egy nyitott közeget alkotott. Mindenki a legjobb tudása szerint végezte a dolgát és valóban a ?Holnap városává? alakult. Ady 1901. január 1-jén jön Debrecenből Váradra. A nagyváradi Szabadság újsághoz szegődik riporternek, fizetése havi 50 forint. Elsőkötetes költő, akire az irodalmi társaságok már felfigyeltek, de Váradon mégsem a kötetével keltett feltűnést. A Szigligeti társaság tekintélyes elnökével, Rádl Ödönnel való konfliktusa hozza el számára az első igazi megmutatkozást. Ady Endre önmagáról így vall: ?? Debreceni félig jogász, félig újságíró, kissé csokonaiskodó életemből sikerült kiszabadulnom, s 1900. január elsején Nagyváradon kezdtem dolgozni egyik napilap szerkesztőségében és most már véglegesen és hivatásosan hírlapíróként…?

Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója a programok sorából az Ady jövője című irodalomtörténeti kerekasztal-beszélgetést, Győri L János, Herczeg Ákos irodalomtörténészek és Térey János író-költő részvételével, valamint a csíkszeredai Role zenekar koncertjét emelte ki.

Pogrányi Péter, a XVII. Debreceni Költészeti Fesztivál programszervezője Lanczkor Gábor Monolit című gyűjteményes verseskötetének bemutatóját, és Micskey István Fény-képek című kiállítását ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Idén is megszervezik a cake poetry akciót, melynek lényege, hogy süteményhez, feketéhez kis pergamenpapír-tekercseken Ady-verseket kínálnak majd több debreceni kávézóban és cukrászdában. 

A részletes program ITT böngészhető.

Az esemény Facebook-oldala: https://www.facebook.com/events/360299104827632/

Fotók: Fotók: Miskolczi János / Debrecen.hu