A Csokonai Színház tizenhárom új bemutatóval készül a következő évadra, köztük olyan klasszikusokat is láthat majd a közönség, mint Erkel Ferenc Bánk bán című operája Vidnyánszky Attila, vagy Arany János Toldija Valcz Péter rendezésében, de színre viszik A kaméliás hölgy történetét is. Ismét meghívást kapott Pass Andrea, aki a hatalmi visszaéléseken alapuló abúzusokról ír darabot, bemutatják Bornemisza Magyar Elektráját és Dürrenmatt-tól Az öreg hölgy látogatását is. Az utóbbi két előadás premierje a járvány miatt maradt el. Az évad egyik vígjátékát, Xavier Daugreilh Őszintén szólva című darabját a színház igazgatója, Gemza Péter, míg Alexis Michalik Edmondját a Debrecenben már jól ismert Keszég László rendezi.
Fülöp Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkára a művészeti programot ismertető sajtótájékoztatón közölte: egy nappal korábban írták alá az önkormányzattal a színház közös fenntartásáról és finanszírozásáról szóló dokumentumokat, ami kiegyensúlyozott, stabil működést jelent a jövőben a debreceni teátrumnak. Ez fix összegű támogatást jelent, amelyet sem az állami, sem az önkormányzati fenntartó nem csökkentett – fűzte hozzá.
Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere emlékeztetett arra, hogy az egy nappal korábban bejelentett Debrecen 2030 fejlesztési program integráns része a kultúra. A kormánnyal kötött megállapodás hosszú távú együttműködést eredményez, amellyel új korszak nyílik a Csokonai Színház előtt is, erősítve regionális jelenlétét.
Puskás István szerint a társulat az új évadban is komoly kihívások előtt áll: megkezdődik a nagyszínház rekonstrukciója, emiatt ideiglenes játszóhelyekre – a Víg kamaraszínházba, a Debreceni Művelődési Központ Pódium termébe és az egyetem Kassai úti campusának Lovardájába – költöznek az előadások.
Somogyi-Tóth Dániel, a színház zeneigazgatója jelezte: a Toscát és a Csárdáskirálynőt úgy állították színpadra, hogy azt az alternatív játszóhelyeken is be tudják mutatni, Mozart Szöktetés a szerájból című, forgószínpadra rendezett művét azonban le kellett venni a színről.
Gemza Péter színigazgató bejelentette: az önkormányzat a színház rendelkezésére bocsátotta az Aranybika Bartók termét, amelyet próbahelyszínként használnak a színházfelújítás időszakában. Azy is bejelentette, hogy
Hamarosan elkezdődnek a próbák
Visszatérnek a színház falai közé a Kimondhatatlan és Az öreg hölgy látogatása szereplői, akik már a járvány előtt elkezdték a munkát. Júliusban kezd próbálni az Őszintén szólva stábja. A Magyarországon először látható a Moli?re-díjas francia szerző vígjátéka, amely komikus helyzetek sorozatában tárja elénk, hogy hogyan fulladozik a 30 és 40 év közötti korosztály a hazugságok hálójában.
A koronavírus-járvány miatt nem tudta bemutatni egy már kész, illetve egy a próbafolyamat közepén járó előadását a színház. Bornemisza Magyar Elektrájának bemutatója a színházak bezárása után két nappal lett volna. A színészek a kényszerű megtorpanás után nyilván nagyon várják, hogy a közönség elé lépjenek. A Magyar Elektra premierje, Tolnai Hellával a főszerepben október közepén lesz. Szabó K. István, a darab rendezője a készülő debreceni előadás kapcsán úgy nyilatkozott, hogy ?különösen vonzzák a végjátékok, az olyan drámai helyzetek, amelyek nagyívű próbatétel elé helyezik az embert.?
Az öreg hölgy látogatása bemutatója március 26-án lett volna, de a szigorító intézkedések miatt két héttel a bemutató előtt a szereplők befejezték a próbákat, majd a virtuális térbe költöztek. A darabot októbertől láthatják a nézők. A főbb szerepeket Kubik Anna, Varga Klári, Herczeg Tamás és Bakota Árpád játsszák.
Keszég László rendezi Alexis Michalik Edmond című vígjátékát is. Az angol-francia származású színészből lett drámaíró nagysikerű darabjának magyarországi ősbemutatójára készül a debreceni társulat. Mi áll egy remekmű hátterében? Milyen az író személyisége? Keszég László miskolci Cyrano-rendezése után személyes tartozását rója le, amikor felfedi előttünk, hogyan születhetett a mindenki által ismert büszke, talán kissé könnyen sértődő, de szellemesen önironikus szerelmes lovag figurája.
Visszatér a Csokonai Színházba Sardar Tagirovsky, aki Dosztojevszkij A félkegyelmű című regényének színpadi változatával mutatkozott be Debrecenben. Tagirovsky ezúttal A kaméliás hölgy történetének új változatát írta meg Adorján Beáta dramaturggal. A botrányos, a ?bukott nő? történetek, hol így, hol úgy, mindig is részei voltak az emberiség történetén átívelő különböző koroknak, részleteikben azonban többnyire a kulisszák mögött maradtak. Gyerekkorunk első benyomásai nagy jelentőséggel bírnak: a nemekkel, a szerelemmel, a testiséggel való ismerkedés sok esetben tabutéma.
A tabuval foglalkozik a Finálé is. Pass Andrea ismét írói és rendezői felkérést kapott a debreceni színháztól. Új darabja az iskolában megtörtént eseményeken, diákok, pedagógusok és szülők élményein alapszik, ugyanakkor minden zárt közösséget érintő problémát feszeget. Témája ? a hatalmi visszaéléseken alapuló abúzusok, kártékony gesztusok, érzelmi manipuláció és annak feldolgozása ? feltáratlan terület, mondhatni tabu vagy szőnyeg alá sepert téma. A darab bemutatója decemberben lesz.
Ulrich Hub Nyolckor a bárkán című mesejátékában Noé bárkájának jól ismert története elevenedik meg. A fiatalokat várja Arany János Toldijának zenés feldolgozásával is a Csokonai Színház, mintegy kiegészítve a Kinek az ég alatt már senkije sincsen című, Arany János életét 13 képben elmesélő, 2017-ben bemutatott ifjúsági előadást. A darabot Valcz Péter állítja színpadra. A rendező szerint Toldi Miklós története egy igazi kibontakozás-történet. Különös, hogy sorsának jobbra fordulása, énjének kibontakoztatása éppen akkor kezdődik el, amikor a legmélyebbre kerül: gyilkosságot követ el és számkivetetté válik.
Az évad kezdetén mutatják be a Lázár Ervin Programba készült Herkules ? A kezdetek című mesejátékot. A történet az egyéni vágyak és a közösséghez való tartozás között lévő ellentét problematikáját tematizálja a kamasz Herkules útján keresztül.
Három zenés darabbal készül a színház a következő évadra. Erkel Bánk bán című operáját Vidnyánszky Attila rendezésében, a Co-opera és a Csokonai Színház közös produkciójaként mutatják majd be Debrecenben. ?Az új előadással a nemzeti összetartozás éve előtt szeretnénk tisztelegni, és úgy érezzük, a jelen fényében az emlékév ideája még erőteljesebb? ? fogalmazott Dr. Vadász Dániel, a Co-opera alapító producere. A bemutató augusztus 20-án lesz a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.
llja Bocsarnikovsz új oldaláról mutatkozik be 2021 márciusában. Az orosz rendező a Hogyan nevezzelek?, a Három nővér, a Lear és a Don Quijote után az Óz, a csodák csodája című musicalt állítja színpadra. A rendező így ír a musicalről: ?Az Óz egy lány hihetetlen kalandja, aki azért jött, hogy megmentse a világot és segítsen a barátainak. A történet a vidámság és a boldogság csodálatos elegye, kaland és humor, gyerekek és felnőttek mély megelégedettségére. Gyermekkorunkból mindannyian emlékszünk Óz történetére és most, a színház különösen nehéz időszakában nagyon fontos, hogy beszéljünk a boldogságról és a fényről. Eljön az idő később, hogy a jelen helyzetünket elemezzük. Most jöjjön a fény és a mosoly! Gyönyörű zenével, egy nagyszerű színházban, tehetséges színészekkel!?
A cirkuszhercegnő Kálmán Imre egyik legtöbbet játszott operettje a Csárdáskirálynő és a Marica grófnő mellett. Igazi kuriózumra számíthatnak a nézők, hisz az előadást a debreceni színházban már számos alkalommal látott Recirquel Újcirkusz Társulat és a Csokonai Színház közös produkciójaként mutatják be. Szerelem, csalódás, boldog egymásra találás ? a történetet Vági Bence táncos, koreográfus, rendező, a Recirquel Újcirkusz Társulat alapítója és művészeti vezetője viszi színre.
Janka Barnabás távozik a társulattól. Új tagként Pálóczi Bencét szerződteti a színház, aki a Nemtudomka című mesejátékban már szerepelt a debreceni teátrumban.
A bérletek árusítása előreláthatólag július közepén kezdődik.
A 2020/21-es évad:
- Romankovics Edit: Kimondhatatlan (rendező: Madák Zsuzsanna) ? osztálytermi színházi nevelési előadás
- Xavier Daugreilh: Őszintén szólva (rendező: Gemza Péter) ? vígjáték
- Erkel Ferenc: Bánk bán (rendező: Vidnyánszky Attila) ? opera
A Csokonai Színház és a Co-Opera közös produkciója
- Mikó Csaba: Herkules ? A kezdetek (rendező: Madák Zsuzsanna) ? zenés mesejáték
- Bornemisza Péter: Magyar Elektra (rendező: Szabó K. István) ? tragédia
- Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása (rendező: Keszég László) ? tragikus komédia
- Ulrich Hub: Nyolckor a bárkán ? mesejáték
- Arany János: Toldi (rendező: Valcz Péter) ? zenés ifjúsági előadás
- Pass Andrea: Finálé (rendező: Pass Andrea) ? finálé egy részben
- Alexis Michalik: Edmond (rendező: Keszég László) ? történelmi vígjáték
- Frank Baum?Harold Arlen?E. Y. Harburg: Óz, a csodák csodája (rendező: Ilja Bocsarnikovsz) ? musical
- A kaméliás hölgy, avagy a kegyvesztettek tündöklése (rendező: Sardar Tagirovsky) ?
zenés tragédia igaz történetek alapján három felvonásban
- Kálmán Imre: A cirkuszhercegnő (rendező: Vági Bence) ? nagyoperett
A Recirquel Újcirkusz Társulat és a Csokonai Színház közös produkciója