Business Meetings néven Debrecen és Nagyvárad üzleti életének új, a megszokottól eltérő platformja jött létre ez év elején. A név, a két város üzletembereinek havi, felváltott helyszíneken zajló találkozóját jelenti. Ezek a rendezvények abban különböznek más, üzleti jellegű találkozóktól, hogy mellőzik a formalitásokat, a külsőségeket, ahol nemcsak az üzletemberek, hanem a kereslet is találkozik a kínálattal. Ötletgazdaként ösztönöztük a projekt elindítását, kommunikációs partnerként pedig továbbra is részt vállalunk benne, de az, hogy ebben a formában megvalósult, az kizárólag Tóth Edina (TE) debreceni és Király Csaba (KCS) nagyváradi üzletfejlesztési szakemberek munkáját dicséri. Ahogy mondani szokás, ez a műsor nélkülük nem jöhetett volna létre. Az alábbi párhuzamos interjúból az is kiderül, kik ők, miért fontos számukra Debrecen és Nagyvárad üzleti életének összekapcsolása, és mit üzennek a két város vállalkozóinak.
Denagy.hu: Komoly üzletfejlesztési tapasztalatokkal rendelkeztek, ismertek vagytok üzleti körökben, mégis arra kérünk benneteket, mutatkozzatok be olvasóinknak.
TE: Munkáim között régóta szerepel a vállalkozások nemzetközi üzletfejlesztése, nemzetközi és kifejezetten magyar-román vállalkozásfejlesztési projektekben is dolgoztam, amelyek a vállalkozások kétoldalú kapcsolatépítését is segítette. Rendezvényszervező vállalkozást működtetek, de konferenciák, rendezvények bonyolítása, szervezése mellett üzleti partnerek összekapcsolásával, üzleti találkozóik szervezésével is foglalkozom.
KCS: Közgazdász vagyok, az üzletfejlesztéssel 2012 óta foglalkozom, amikor a Kárpátia Magyar Román Kereskedelmi és Iparkamara Egyesület koordinálásával működő Kárpát Régió Üzleti Hálózat nagyváradi irodájának lettem az irodavezetője. A hálózat megszűnése után még részt vettem néhány üzletfejlesztésben, melyek a határmenti régiókban valósultak meg.
Denagy.hu: Miért volt szükség a Business Meetingsre? Mi volt a célotok, amikor belevágtatok ebbe a projektbe?
KCS: A nagyváradi és a debreceni vállalkozások természetes piacát a határ megfelezi, ez főleg a kis- és középvállalatok esetében gondot jelenthet. Az Európai Unió berkein belül viszont, ezeket a piacokat relatív egyszerűen ki lehet teljesíteni a határon túli gazdasági kapcsolatok élénkítésével. Ez az alapötlete a Business Meetingsnek. Persze, nagyon sok vállalkozás már tudja ezt, és élnek is a lehetőséggel hosszú idő óta. A további sikersztorikhoz viszont, bízom benne, a Business Meetings is hozzájárulhat.
TE: Én úgy látom, a konkrétabb, célirányosabb üzleti találkozókra van igény! A Business Meetings Debrecen és Nagyvárad vállalkozóit kapcsolja össze, és mindkét város vállalkozói számára bővíthető piacot, lehetőséget jelent. Lehetőséget biztosít a vállalkozásoknak, cégeknek a bemutatkozásra, kapcsolatépítésre, üzleti partnerek megtalálására. Az a célunk, hogy összekapcsoljuk a debreceni és nagyváradi vállalkozásokat az igényeknek megfelelően! A személyes beszélgetések, bemutatkozások, a piacbővítéshez, üzletfejlesztéshez szükséges információátadások nagyban segíthetik az üzleti együttműködések kialakítását, ezért lehet szükség el a Business Meetings rendezvénysorozatra Debrecen és Nagyvárad viszonylatában.

Denagy.hu: Hogyan fogadták a lehetőséget a debreceni és a nagyváradi cégek képviselői?
TE: Nagyon pozitívan! Örülnek a kezdeményezésnek, és jönnek a vállalkozások a rendezvényekre! A két város vállalkozói igen nyitottak a kétoldali együttműködésekre, van igényük alvállalkozót, beszállítót, disztribútort találni, és vállalkozást indítani a másik városban. A Business Meetingsnek pedig éppen ez a küldetése, hogy biztosítsa a platformot, ahol egymásra találnak a vállalkozások, az üzleti igények.
KCS: Én is azt tapasztalom, hogy a vállalkozások hozzáállása nagyon pozitív, az első két rendezvény sikeresnek bizonyult. Azt mindenképp be kell látniuk a cégeknek, hogy gyakorlati haszna csak akkor lesz számukra egy ilyen találkozónak, ha nyitottak az együttműködésre, és élnek a találkozó adta lehetőségekkel: ismerkednek, bemutatkoznak, konkrét ajánlatokat tesznek a lehetséges partnereknek. Mi csak a találkozás lehetőségét adjuk a Business Meetings alatt.
DE: Látható, hogy a vártnál jóval nagyobb az érdeklődés mindkét városban, de biztosan vannak kevésbé látható eredmények is. Beszélnétek ezekről?
KCS: A növekvő résztvevői szám önmagában pozitívan értékeli a rendezvényt. Több résztvevő is jelezte, hogy élő kapcsolat alakult ki vállalkozása és a Business Meetingen megismert partner között. Nem célunk, hogy számadatokkal alátámasszuk az üzleti sikereket, hisz ez a vállalkozások legérzékenyebb pontja. A rendezvény sikerét az mutatja meg, hogy egy év múlva is lesznek olyan résztvevők, akik bíznak bennünk, és velünk együtt képzelik el a fejlődésüket.
TE: Vannak olyan eredmények, melyeket még nem publikáltunk. Már több debreceni vállalkozás elindult Nagyváradon, számukra helyi üzletfejlesztő cégek segítenek a piackutatásban, üzletfejlesztésben, a megjelenésben. Elindultak ajánlatkérések, minősítések nagyváradi cégektől, beszállítói partnerséget remélve. Az is előfordult már, hogy két debreceni vállalkozás ismerkedett meg a Business Meetings eseményén és kezdtek el együtt dolgozni, persze ez sem kizárt lehetőség. Két találkozónk volt eddig, nagy öröm számunkra, hogy a résztvevők értelmét, hatékonyságát látják a találkozóknak, és akiktől eddig visszajelzést kaptunk mindenki pozitívan értékeli.
Denagy.hu: Hogyan tovább? Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?
TE: Biztos, hogy havi rendszerességgel megszervezzük és megtartjuk a találkozókat, Debrecenben és Nagyváradon felváltva. Minden találkozón egy-egy hasznos, a vállalkozások külpiaci megjelenését, piacbővítését érintő aktuális és hely-specifikus előadást is biztosítunk majd. De a legfontosabb célunk ugyanaz marad, hogy minél több vállalkozást kapcsoljunk össze a két városból egymással!
KCS: Szeretnénk, ha a rendezvénysorozat hosszú távon működne. Az optimális formát még nem érte el, de azon vagyunk, hogy a lehető legjobb szolgáltatást nyújtsuk a résztvevőknek, és számukra is hasznos legyen a rendezvény. A tapasztalatok szerint legalább egy év kell, hogy az egész üzleti szféra megismerjen bennünket, és az igazi elfogadás csak az után teljesülhet ki, ha a visszajelzések alátámasztják a létjogosultságunkat.
Denagy.hu: Mit üzentek Debrecen és Nagyvárad vállalkozóinak, miért érdemes részt venni a Business Meetingeken?
TE: Én debreceniként mondhatom, hogy annak, aki elhatározta, vagy csak éppen erősen tervezi, hogy szeretne nagyváradi vállalkozásokkal üzleti kapcsolatba kerülni, ez egy plusz csatorna, egy új lehetőség a bemutatkozásra, az üzleti partnerkeresésre. Ezek a találkozók az üzletépítési folyamat első lépéseit jelentik, ahol igényfelmérés is történik a hatékonyabb üzleti kapcsolatépítés céljából. Munkánkat együttműködő partnerszervezetek, vállalkozások segítik, így még hatékonyabban tudunk szolgáltatni a vállalkozásoknak. Számunkra nagyon fontos a win-win, és bizalmi alapon működő megbízható Partnerség!
A Business Meetings szervezői, a debreceni és a nagyváradi összefogás eredményeként, a kétoldalú együttműködés modelljét erősítik, annak érdekében, hogy konkrét igények alapján segítsék a két város üzleti együttműködéseinek kialakítását.
KCS: Nagyvárad és Debrecen fizikai közelsége elég indok arra, hogy egy gyakorlatias gondolkodású vállalkozó, vagy cégvezető belássa, hasznos lehet vállalkozása számára a határon túli gazdasági kapcsolat. Legyenek tehát nyitottak, látogassanak el rendezvényükre és fejlesszék vállalkozásukat a Business Meetings segítségével.
Címlap: Business Meeting Nagyváradon