2026. július 23.

Nagyvárad gazdasága 1900?1950 ? Bemutatták dr. Fleisz János új kötetét Nagyváradon

Nagyvárad gazdasága 1900?1950 ? Bemutatták dr. Fleisz János új kötetét Nagyváradon
Nemrég jelent meg dr. Fleisz János történész legújabb könyve, Nagyvárad gazdasága 1900?1950 címmel. A kötet átfogó gazdaságtörténeti szintézis, igazi hiánypótló mű, amely bemutatja Nagyvárad gazdasági fejlődésének szakaszait és sajátosságait a 20. század első felében, kitérve az összes fontosabb gazdasági ágazatra: mezőgazdaság, ipar, kereskedelem, hitel és bankrendszer, közlekedés és szállítás. A 176 oldalas, képmelléklettel ellátott könyv hozzájárul az időszak nagyváradi városfejlődésének jobb megismeréséhez.
 
A vizsgált félévszázad alatt Nagyvárad két időszakban, 1900-1919 és 1940-1944 között a magyar közigazgatás része volt, míg 1919-1940 és 1945-1950 között a román közigazgatás keretébe kerülve is a városban jelentős többségben élő magyarság szerepe volt meghatározó a gazdasági életben.

A kötet bemutatójára a Magyar Polgári Egyesület által létrehozott Polgári esték rendezvénysorozat részeként került sor június 16-án, a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében. A kötetet és a szerzőt a Magyar Polgári Egyesület elnöke, Nagy József Barna mutatta be a váradi közönségnek.

A Varadinum Script Kiadó által kiadott és a nagyváradi Litera Print nyomdában készült kiadvány megjelenését a Magyar Tudományos Akadémia támogatta.

A kiadvánnyal a debreceni olvasók is megismerkedhettek az elmúlt héten, a Debreceni Ünnepi Könyvhét keretében.

A kötet Nagyváradon az Illyés Gyula, a Libris Antica, és a Kolbe könyvesboltokban kapható, Debrecenben pedig a Partium Házban.

Fotók: Farkas László
 
 
http://denagy.test/
Kapcsolódó hírek a kategóriában
Campus Fesztivál Debrecenben: ezt érdemes tudniuk a nagyváradi látogatóknak
Jul 22, 2026
Partiumi és erdélyi útiképek – Debrecenben és Nagyváradon is bemutatná új kötetét Rozványi Dávid
Jul 19, 2026
Újra látogatható a nagyváradi városháza tornya – közel 50 méter magasból tárul fel a történelmi belváros
Jul 17, 2026
Programok a szomszédban: Debrecenből is megéri átruccanni a Nagyváradi Nyári Színházi Fesztiválra
Jul 01, 2026
Nagyváradi Középkori Fesztivál: a szomszédból is érkeznek zenekarok
Jun 23, 2026
Már nyomdában a Nagyvárad históriája
Jun 19, 2026