A nagyváradi püspöki palota kertje nem csupán a Váradiak által igen kedvelt zöldövezet, történeti kert és idegenforgalmi látványosság, hanem a város szívébe ékelődött természetvédelmi terület, értékes és változatos növényvilágot felvonultató dendrológiai park. A palotakert egyediségéhez hozzátartozik, hogy a középkortól napjainkig a közjóért munkálkodó jeles váradi egyházi személyiségekről elnevezett sétányokon, tereken bandukol a látogató, a kihelyezett útszéli ismertetőkön elfeledett nagyjainak életútja, egy-egy léleképítő gondolata, s az arborétum értékes növényeinek rövid leírása vehető át szellemi táplálékként.
Angol kert
A püspöki palota főhomlokzata előtt található az angolkert, szabálytalan facsoportosulások és füves felületek laza, tájképi eleganciájával.
Rier Ferenc barokk kert
A palota nyugati oldalán megmaradt a teraszos térrendezés, ám a lépcsők aljában a kör formájú tér helyett egy mintás barokk növényágyást alakítottak ki, amelyre pompás rálátás nyílik a lépcsőfok magasából.
Csodálatra méltó fák tanséta
A kert legszebb és legnépszerűbb növényei a rezidencia főhomlokzata és az észak szárny előtt koratavasszal virágzó magnóliák. A tiszafák legtöbbjét 1908-ban telepítették, néhányukat élő sövénynek az épület főhomlokzata elé. Három, száz év körüli törökmogyoró él a főkapu két oldalán. A palota előtti angolpark déli részén magasodik a kert legidősebb fája, egy 180 éves, 29 méter magas kocsányos tölgy. Az amerikai vasfa hosszú ideig Kentucky Állam szimbóluma volt, Észak-Amerika és Kanada erdeinek jellegzetes fája, amelynek pörkölt magvait kávépótlóként használták a gyarmatosítók, ezért Kentucky kávéfaként is ismert. palota kertjébe 1878 táján ültették a három óriás mamutfenyőt, amelyek fiatal koruk ellenére, törzsük 3 és 3,7 méteres kerületével, égnek szökő koronájukkal a park leghatalmasabb fái. A páfrányfenyő élő kövület, amely 65 millió évvel ezelőtt élt társaival ellentétben átvészelte az utolsó jégkorszakot. Az amerikai ámbrafa szép formája, erősen karéjos, szórt állású levei formálta, ősszel vöröslő lombkoronája miatt is kedvelt parkfa. A belső udvar dísze az Észak-Amerika és Kanada déli részén honos vörös tölgy, amely 1868 táján kerülhetett a palota kertjébe. Az U udvar szélén található bokrétafák vagy vadgesztenyék az 1916-os fotókon már jelen vannak. Kb 1878-ban ültették őket, koruk miatt féltve őrzött történelmi örökségünk.
Follmann Géza bibliai kert
A bibliai kert, amely a kolostorkertek puritán egyszerűségét idézi szimmetrikusan elhelyezkedő, tagolt ágyásaival és körágyásaival. A szőlő, a füge, a gránátalma és a dézsában kihelyezett pálmák mellett gabonafélék, illat- és fűszernövények, haszonnövények illetve bibliai (hagymás) virágok kapnak helyet évről-évre, évszakról-évszakra váltakozva az ágyásokban.
Michael Haydn kert
A zeneszerető, műpártoló Patachich püspök udvarában Michael Haydn, majd Carl Ditters von Dittersdorf irányításával jelentős komolyzenei élet folyt Nagyváradon. A püspök 26 fős zenekarának, a váradi ősbemutatóknak, a rendszeres koncerteknek, s magának Haydnnak állít emléket e lant. A főtengely a francia barokk kertekből visszaköszönő, ugyancsak bukszusokból kialakított labirintusban zárul a nyugati oldalon, amelyre pompás rálátás nyílik a főlépcső magasából.
Forrás: https://www.baroque-garden.ro/
Fotók: Farkas László