Az Erdélyi Magyar Néppárt nagyváradi szervezete az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 63-ik évfordulója előestéjén – immár hagyományos helyszínen, a Szent László-templom Sebes-Körös felőli oldalán tartotta ünnepi megemlékezését. Innen a résztvevők fáklyákkal vonultak át a Partiumi Keresztény Egyetem udvarára, ahol megkoszorúzták az 1956-os forradalom és szabadságharc emléktábláját.
“A huszadik század kiemelt csodája, hogy a Trianonban szétszakított magyarság 1956-ot is egy testként, és egy lélekként tudta megélni. Nem csak Debrecenben, Szegeden, vagy Budapesten zajlottak forradalmi események, hanem – és ezért is emlékezünk ma – Nagyváradon és Erdély több nagyvárosában is. Nem tehetjük meg, hogy ne beszéljünk Sass Kálmán mártír lelkészről, az érmihályfalvi csoportról, a Szoboszlai-per áldozatairól és a Szabadságra Vágyó Ifjak nagyváradi csoportjáról.
Csak közülük négyszázra-ötszázra tehetjük azoknak a számát, akiket a kommunista román hatalom meghurcolt, börtönre ítélt, vagy nem engedett később tovább tanulni. Öröm, hogy közülük néhányan ma is itt vannak. Köszönetet és tiszteletet érdemelnek akkori kiállásukért, hogy példát mutatnak nekünk ma is” – mondta ünnepi beszédében Csomortányi István, a Néppárt elnöke.
Az ünnepi beszédet követően Török Sándor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Bihar megyei elnöke szavalta el Bartis Ferenc Utószó című versét, majd a Váradi Dalnokok férfikórusa adott elő lelkesítő, forradalmi dalokat, ezt követően pedig a résztvevők az időközben meggyújtott fáklyák fényében átvonultak a Partiumi Keresztény Egyetem udvarára, ahol megkoszorúzták az 1956-os forradalom emléktábláját, majd az ünnepség nemzeti imánk eléneklésével ért véget.
Fotó: Farkas László
Videó: facebook.com/Erdélyi-Magyar-Néppárt-Nagyvárad