Nemzetközi együttműködés Debrecen Belvárosának emberközpontú fejlesztéséért

2019. őszén kezdődött meg Debrecen részvételével a THRIVING STREETS nemzetközi együttműködésen alapuló projekt az Európai Unió URBACT programjának keretében. A projekt partnerséget 9 ország képviseli: Parma Város Önkormányzata (IT), mint vezető partner, Debrecen, Igoumenitsa (GR), Santo Tirso (P), Klaipeda (LIT), Nagyvárad (RO), Antwerpen (B), Nova Gorica (SLO), London Southwark (UK).

A Thriving Streets a fenntartható mobilitás szűk keresztmetszeteinek kezelését tűzte ki célul, a megszokottól eltérően nem a környezeti előnyökre fektetve a hangsúlyt, hanem a gazdasági és társadalmi kihívásokra összpontosítva. A fenntartható mobilitás környezeti előnyeit ismerik a politikai döntéshozók, a gyakorlati szakemberek és az európai kutatóközösség. Azonban a forgalmi torlódások, a levegőminőség, a zaj egészségre gyakorolt hatásának aggályai gyakran nem elég ahhoz, hogy motiválja az embereket a mobilitási szokásaik megváltoztatására. A projekt célja, hogy ezek az előnyök előtérbe kerüljenek a lakosság részére, előmozdítója legyen viselkedési minták megváltoztatásának. Egyúttal segítenék a városok népszerűtlen döntéseit (például a forgalmi korlátozásokat) elfogadtatni az érdekelt felek közötti együttműködéssel, mindenki számára előnyös helyzetek kialakításával.

A projekt második szakaszának helyi érdekelteket megszólító záró rendezvényére 2022. augusztus 4. napon került sor az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központ székhelyén. A rendezvényen sor került a projekt eredményeinek, köztük a projekt keretében megvalósított kisléptékű akció (Autómentes Nap), valamint a Belváros, mint akcióterület fenntartható mobilitással és emberközpontú fejlesztéssel kapcsolatos lehetőségeit feltáró Integrált Akcióterv bemutatására is.

A projektcélok elérése érdekében nemzetközi tapasztalatcserére és tanulmányutakra került sor, ahol helyi szakértők tolmácsolásában alkalom nyílt megtapasztalni, hogy az egyes városok hogyan vezettek be pl. alacsony kibocsátású zónát, hogyan bővítették sétálóövezeteiket vagy épp milyen megoldásokat alkalmaztak a kerékpáros közlekedés ösztönzése érdekében. A záró megbeszélésen bemutatásra kerültek a nemzetközi partnertalálkozók során szerzett tapasztalatok és jógyakorlatok is.