Toró József festőművész képeiből nyílt tárlat a debreceni Partium Házban

A város kulturális intézményei mellett a tevékenységét nemrég megkezdett Partium Ház is bekapcsolódott az idei Térey könyvünnep ? Debreceni Ünnepi Könyvhét programjaiba. Az általa szervezett könyves eseményeket színesítette Toró József, nagyváradi származású, jelenleg Debrecenben élő és alkotó festőművész Karantén képek nevet viselő tárlata, amely szeptember 12-én nyílt meg az intézmény székházában.

A művész tisztelőit, barátait, kollégáit a Magyar Házak hálózatához tartozó Partium Ház nevében Stanik István szakmai igazgató köszöntötte, aki arról beszélt, hogy ez a tárlat is azt mutatja: ebben a járvány okozta bizonytalan helyzetben is születnek jó dolgok. Lám, Toró József is alkotásra fordította a járvány első hullámakor a kényszerű bezártságot. Jó és örömteli dolog az is, hogy képeit abban a Partium Házban mutathatjuk be, amely hivatalosan még meg sem nyitotta kapuit, de a Méliusz Juhász Péter Könyvtárral együttműködésben máris számos könyvbemutatót, író-olvasó találkozót szervezett a debreceni Ünnepi Könyvhétre. A könyves programok mellett a Partium Ház ezzel a tárlattal nyitja meg Kárpátia Galériájába tervezett kiállításainak sorát.

A köszöntő szavak után Éles Bulcsú grafikusművésznek, az alkotót és alkotásait méltató szavai kerültek felolvasásra.

Toró József festőművész – megfogadva Győrfi Pál tanácsát -, otthon maradt a koronavírus elleni védekezés hónapjaiban. Vásznakat rendelt, és a távoktatás miatt átalakítva a napirendjét, időt tudott szakítani a festésre. Most pedig a közönség elé tárja az otthon töltött időszak munkájának a gyümölcsét.

Akik nem ismerik, azok számára röviden bemutatom a kiállítóművészt. Családja által nagyváradi-erdélyi-székelyföldi indíttatású. 2004 után áttelepül Debrecenbe. Hamarosan az akkori ?Kézműves Szakiskolában? helyezkedik el, amely később ? nincsenek véletlenek! ? éppen Kós Károly nevét veszi fel. Toró József esetében ez a két ok elegendő ahhoz, hogy éppen Sztánán szervezzen művésztelepet nyaranta diákjainak.

Képzőművészként a debreceni újrakezdés után eleinte ?búvópatakként működött?, az elmúlt években azonban ?folyóvá lett az ér?. Különböző országos és regionális tárlatokon nyert elismerései okán két alkalommal is nagyobb szabású tárlata volt a Kölcseyben, közösen a többi díjazottal. Mindkét csoportos kiállításra jellemző volt, hogy a munkái jól elkülöníthetőek voltak a többi kiállítótól. Miért is?

Grafikusként előszeretettel készít friss, ?ropogós? tollrajzokat és kísérletező ? olykor fotó alapú szitanyomatokat, festőként pedig izgalmas absztrakt képeket. Jelen tárlatra az utóbbiakból válogatott, ezért ezekről szólnék/írnék néhány szót.

Szakmai szemmel nézve a képeket, jól felépített képrendszereket láthatunk, amelyekben jól válik a festmények javára a színek ellentéte csakúgy, mint a nyugodt és a mozgalmas felületek szembeállítása. Festékrétegek, ecsetvonások egymásra helyezése, tubusból nyomott pöttyök halmaza, már-már a fordított távlattant idéző négyszögek játéka szélesíti az eszköztárat, de minden esetben csakis torójózsisan.

Folytonos formálódást érzek a képek láttán. Terelőszalag jelzi az építkezést, a felújítást, a zsinegek a munkafolyamat, a rögzítés átmenetiségét. Egyfajta képlékeny, meg-megújuló, mindig változó organizmus? szervetlen anyagegyüttes? benyomását kapom a képek láttán, innen pedig feldereng az egyik legismertebb József Attila költemény néhány sora: ?a való anyag teremtett minket / e szörnyű társadalom / öntőformáiba löttyintve / forrón és szilajon, / hogy helyt álljunk az emberiségért / az örök talajon.?

Toró József a saját maga gyártotta öntőformáiba löttyinti színeit. Mi pedig álljunk helyt emberiségért, kultúráért, megmaradásért (100!), és szemléljük ? a karantén alól (is) ? felszabadultan a kiállítás képeit.

Az ünnepélyes megnyitó után közös, borkóstolóval egybekötött beszélgetés következett. Heit Lóránd, a Magyar Házak Kárpátok Bora programjának vezetője drávaszögi, partiumi és őrvidéki borokat kínált a vendégeknek.

A tárlat október 15-ig tekinthető meg hétköznap 9-18 óra között, a Burgundia utca 3A alatt található Partium Házban.

A kiállításról könyvheti programjainkat bemutató videóink első részében is láthatnak élő képeket:

Fotók, videó: bk-video.hu