Világbajnok a váradi pizzamester
Első helyezést ért el „Pizza & Vino”, azaz pizza és bor kategóriában a 23. alkalommal megrendezett Pizzakészítők Világbajnokságán a nagyváradi Cristian Meleacă. Cristian a Corsarul étterem autentikus nápolyi vonalat képviselő pizzamestere, győzelmével pedig a globális gasztronómiai szakma egyik legvágyottabb címét hozta el Nagyváradra.
⇢
A nagyváradi Klezmer Zenekarral nyit a debreceni Zsidó Kulturális Napok és Utcafesztivál
Az esemény célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz a zsidó kultúrát, hagyományokat és közösségi értékeket, miközben élményszerű programokon keresztül kínál betekintést egy igazán sokszínű világba.
⇢
Múzeumok együtt – Tizenegyedik alkalommal szervezik meg a Múzeumok éjszakáját Nagyváradon
A Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány (Oradea Heritage) idén is csatlakozik a Múzeumok Európai Éjszakája rendezvénysorozathoz. Május 23-án 19 és 24 óra között az Oradea Heritage által kezelt műemléképületek ingyenesen látogathatók lesznek, egy különleges programsorozat keretében, amely a kulturális örökséget, a zenét, a művészetet és az élményalapú kulturális programokat ötvözi minden korosztály számára.
⇢
17 új bemutatóval érkezik a Csokonai Nemzeti Színház 2026/27-es évada – A Szigligeti Színházzal is terveznek előadáscseréket
West Side Story, Aida és III. Richárd is jön a Csokonai Színház új évadában. A debreceni társulat a nagyváradi színházzal idén is tervez előadáscseréket.
⇢
Ugyanazon a napon Debrecenben és Nagyváradon is megnyitották a Bihar Press sajtófotó kiállítást
Május 4-én délelőtt tíz órakor a debreceni Kölcsey Központban, délután kettőkor a Nagyvárad Városi Múzeumban lévő EFA Kiállítási Központ Mezey Lajos Galériájában nyitották meg a 11. Bihar Press sajtófotó kiállítást. Tóth István nagyváradi fotóművész, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület elnöke felidézte, a fotósok 40 éve, 1986 óta képeznek hidat Nagyvárad és Debrecen között, a Bihar Press sajtófotó kiállítást pedig tíz éve rendezik meg a két megyeszékhelyen.
⇢
A Szent László egyházmegyei zarándoknappal megkezdődött a 34. Festum Varadinum
Régi nagy királyunk, dicsőséges László, kérünk, légy Istennél értünk közbenjáró.” A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség zarándoklatra hívta az egyházmegye híveit, papjait és szerzeteseit, és minden jóakaratú embert 2026. május 3-án, húsvét 5. vasárnapján a nagyváradi székesegyházhoz, hiszen a helyi hagyomány szerint ezen a napon ünneplik az egyházmegye alapítóját, Szent László királyt. A program 10 órakor kezdődött a zarándokok fogadásával és ráhangolódással. A főpapi szentmise 11 órakor, amelyre az egyházmegye határain túlról is érkeztek zarándokok. A szentmisét követően a zarándokok imával és énekekkel kísérték Szent László ereklyéjét a hagyományos hermás körmeneten, ezzel is jelezve elköteleződésüket a lovagkirály erényeinek követésére.
⇢